Dlouhá cesta autem
Několikahodinové cestě autem se čas od času nevyhne téměř žádný řidič. Ať už se jedná o služební cestu, delší výlet, nebo dopravu na / z dovolené, vždy se vyplatí poctivá příprava. Jak automobilu, tak vás samotných. Věřte, že si tak můžete ušetřit spousty komplikací a problémů.
Tělo i mysl v kondici
Pro bezpečnou jízdu je zásadní dobrá fyzická a psychická kondice. Do auta byste měli vždy nastupovat svěží a odpočatí. Jestliže musíte vyjíždět v noci, nebo brzy ráno, pořádně se na to vyspěte.
Nemáte-li řízení na dlouhých trasách zažité, připravte na něj nejen svoje tělo, ale i hlavu. Předem si v klidu projděte trasu, zkontrolujte případnéuzavírky a v každém případě si dejte na dojezd do cíle dostatečnou časovou rezervu. Nebudete pak nervózní, z případného zpoždění. Do plánu cesty nezapomeňte zahrnout zastávky, na kterých si odpočinete – ideálně každé dvě hodiny. Rozhodně nečekejte až na chvíli, kdy vám začnou padat únavou oči.
Zkontrolujte i auto
Kromě těla vás ovšem může zradit i vaše vozidlo. Píchlou pneumatiku těžko ovlivníte, ale spoustě jiných trablů můžete předejít. Samozřejmostí je kontrola provozních kapalin, tlaku pneumatik a podobných rutinních záležitostí. Obzvlášť v zimě mějte po ruce pro jistotu něco teplého k pití v termosce, trochu jídla, benzín v kanystru, teplou deku, svítilnu a knížku nebo hračku pro ukrácení dlouhé chvíle dětem. V případě nehody, nebo dlouhých kolon se vše z toho může hodit.
Zahraniční cesty
Svoje specifika mají také cesty do zahraničí. Není na škodu si dopředu zjistit, jestli se místní dopravní předpisy neliší od našich, jak je to s placením zpoplatněných úseků a připravit si pro jistotu nějaké kontakty, které se mohou hodit v kritických situacích (tísňová linka 112 je použitelná téměř všude).
Veškeré rady a tipy na zvládnutí dlouhé cesty autem se tedy dají shrnout asi takto: buďte připravení na všechno, buďte v pohodě a v každém případě zachovejte chladnou hlavu.