Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Cesta do zahraničí autem
27.07.2020

Cesta do zahraničí autem

Řada českými turisty oblíbených prázdninových destinací je dostupná i autem a řada z nich tak stále preferuje cestování po vlastní ose. Krom toho řada řidičů více či méně pravidelně vyráží za hranice naší republiky za prací, zážitky, nebo třeba návštěvou příbuzných. Jednotlivé státy pochopitelně dbají na pokud možno největší sjednocení dopravních předpisů a pravidel, nicméně by se každý měl před takovou cestou informovat o místních odlišnostech a nástrahách, které na něj mohou za hranicemi číhat.

Neznalost zákona neomlouvá

Kupříkladu takové Chorvatsko – v létě nepochybně cíl tuzemských výletníků číslo jedna. Rychlosti v obcích, dálnicích a silnicích pro motorová vozidla jsou stejná jako u nás, co nás ale může zmást, je vzhled některých dopravních značek. Většina, zejména ty nové, jsou takřka identické jako u nás, některé mají ale žlutý podklad. Žádný háček v tom ale není, je to jen pozůstatek chorvatské historie, platnost se nemění.

O kousek dál, v Řecku, zase musíte mít v autě hasicí přístroj, rychlost na dálnici je oproti Česku snížena o deset kilometrů v hodině a v případě poruchy riskujete pokutu za odtah auta lanem. Ostatně pokuty jsou zde poměrně tučné, což je zřejmě pokus o vylepšení reputace řeckých řidičů, kteří nepatří k nejdisciplinovanějším.

Neznámé dopravní značky

Také se vyplatí se předem připravit na odlišnosti v dopravním značení v zahraničí. Naštěstí se nejedná většinou o nic zásadního, změny na dopravních značkách obvykle jen reflektují místní specifika. V Anglii jsou třeba některé symboly vyobrazeny zrcadlově, kvůli jízdě na levé straně, v severských zemích je na výstražné značce varující před zvěří krom jelena i sob nebo los.

Výjimkou jsou u nás zatím nepoužívané značky, jako třeba zákaz stání v lichých dnech (červeně přeškrtnutá bílá svislá čára v modrém poli) a zákaz stání v sudých dnech (červeně přeškrtnuté dvě bílé svislé čáry v modrém poli), kterou můžete potkat třeba na Slovensku.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz