Proč se v Anglii jezdí vlevo?
Na jaké straně vozovky se máte držet, to jistě víte. Každý řidič jistě ví, že je to vpravo. Ne však všude. Pokud vyrazíte do Anglie, je třeba přejet do druhého pruhu a držet se vlevo. Proč tomu tak je? A proč z toho důvodu najdete dopravní značení u levého okraje vozovky? Pokusíme se vám odpovědět.
Jízda vlevo byla standardem
Aby bylo možné na tuto otázku odpovědět opravdu správně, je nutné se nejprve podívat do historie. A to na fakt, že dříve se po celé Evropě jezdilo právě na levé straně. Bylo tomu především z důvodů ještě starších, kdy jezdci na koních svého oře skutečně drželi při levé straně cesty. A to proto, aby měli volnou pravou ruku pro případné odražení útoku. To se postupně přeneslo do světa automobilismu a podle toho se začaly umísťovat i dopravní značky a tvořit první silniční předpisy, které měly za cíl provoz lépe usměrnit. A to jak v evropských zemích, tak i v jejich koloniích.
V evropských zemích se jízdní strana postupně měnila
Kdy k tomu došlo? Zasloužil se o to hlavně Napoleon Bonaparte. Nikoliv z důvodu, že by sám chtěl. Bylo to opět spojeno s určitou praktičností. Sám byl levákem a tak své armády vodil po pravé straně cest – aby mohl v případě útoku použít svou hlavní, tedy levou ruku. A jelikož tento vojevůdce se svou armádou procestoval podstatnou část Evropy, je více než jasné, proč se v ní dnes jezdí vpravo.
Anglie se s danou změnou potýkat nemusela
Nyní už si stačí dát jednotlivé historické souvislosti dohromady. Jelikož Anglii Bonaparta spolu s armádou nenavštívil, logicky zůstávala u původních zvyklostí. Tomu mimo jiné nahrávala i její ostrovní poloha. Nedocházelo k tomu, že by sousedila s těmi zeměmi, kde se již jezdilo vpravo. I to byl a stále je důvod, proč není v rámci Anglie ani nyní žádný důvod dané zvyklosti měnit. Vše funguje a místní, ale i turisté jsou zvyklí.