Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nové dopravní předpisy v Chorvatsku v létě 2019
24.06.2019

Nové dopravní předpisy v Chorvatsku v létě 2019

Istrie, Krk, Dalmácie, Zadar, Rab…místa Čechům známá a zaslíbená, dlouhodobě suverénně nejoblíbenější zahraniční destinace pro naše prázdniny a dovolené. I letos se jistě do Chorvatska vypraví spousty a spousty turistů, Čechy nevyjímaje. Nemáte-li ale cestu na jih v malíčku, je dobré se alespoň teoreticky připravit na pár záludností.

Štěstí přeje připraveným

Tou první bývá klasicky první (ale taky poslední) prázdninový víkend. Během něj dochází k největším dopravní kolapsům a bohužel také k častým dopravním nehodám. Nepokazte si tedy prázdninové zážitky, lépe je dojet později než vůbec.

Před cestou tam i zpátky si projděte dopravní informační servery a aplikace – vždy se vyplatí zkontrolovat, zda se práv na vaší trase neplánuje uzavírka nebo práce na silnici. A obecně také počítejte se stále přísnějšími a přísnějšími kontrolami na hranicích, nespoléhejte příliš na schengenská pravidla.

Poplatky za dálnice

V Chorvatsku se dálniční poplatky vybírají systémem mýtného, a to dle délky použitého dálničního úseku a druhu vozidla. Od 15. června do 1. září platí v Chorvatsku navíc takzvaný letní režim (na Istrii už od začátku června do konce září), pro všechny kategorii vozidel jsou poplatky o 10 procent vyšší. Na dálnicích A8 a A9 v Istrii se také zvýšila základní sazba za použití dálnice.

Poplatky ale nebudou zdaleka to nejméně příjemné, co vás na dálnicích čeká. Počínaje komplikacemi na D1 a pracemi na D3 vás čekají také omezení na vídeňské A2 a na A9 na jihu od Linze.

Tučné pokuty, vězení

Ani Chorvatsku se nevyhnula vlna boje proti nehodovosti na dálnicích. Telefonování během jízdy, nerespektování příkazů semaforu a zbytečná jízda v levém pruhu vás může přijít velice draho, v případě překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h můžete dokonce strávit podstatnou část dovolené ve vězení.

Jak už bylo řečeno, kdo je připraven, nebývá ohrožen a my vám z celého srdce přejeme cestu bez komplikací a šťastný a bezpečný návrat domů.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz