Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Svislé dopravní značení
30.01.2019

Svislé dopravní značení

Již v našich předchozích článcích jsme se dozvěděli, že dopravní značení se řadí na vodorovné, tedy to které známe jako namalované čáry, jenž vídáme na silnicích, a na svislé, na které se podrobněji podíváme dnes. Tedy co vše do něj patří, co označuje či vyjadřuje, a které z nich má na silnicích přednost.

Dělení

Svislé dopravní značení se dále dělí na značky upravující přednost, které jak už název napovídá, stanovují přednost v jízdě v provozu, kam spadá například značka hlavní a vedlejší komunikace. Dále zde máme značky zákazové, které ukládají účastníku provozu zákazy nebo omezení, například značka zákaz vjezdu, stání, a tak dále. Naopak značky příkazové ukládají účastníku provozu příkazy, jako třeba přikázaný směr jízdy. Značky výstražné upozorňují na místa, v nichž by měli dbát zvýšené opatrnosti, nebo v nichž hrozí bezprostřední nebezpečí, například v případě nebezpečí smyku či zpomalovacího prahu.

Další kategorií jsou značky informativní, které se dále dělí do tří podkategorií- provozní, směrové a jiné. Všechny tyto značky přinášejí nějakou informaci v daném odvětví, kupříkladu značky s označením měst, autobusových zastávek, nebo třeba doporučené rychlosti. A nakonec tu máme dodatkové tabulky, které upravují, mění nebo rozšiřují význam dopravních značek, či právě naopak omezují, například zákaz vjezdu pouze pro nákladní automobily.

Jaké značky mají přednost?

Také se můžete setkat se situací, kdy dopravní značky svislé něco přikazují, ale značení vodorovné tomu odporuje. Čím se v takovém případě tedy řídit? Když nahlédneme do zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (ve znění novel) dozvíme se že svislé dopravní značení má přednost před vodorovným.

Dále je dobré vědět, že přechodné vodorovné dopravní značky jsou nadřazeny stálým vodorovným dopravním značkám, dopravním značkám upravujícím přednost jsou nadřazeny světelné signály, tedy semafory a že dopravním značkám i semaforům jsou nadřazeny pokyny policisty, vojenského policisty nebo příslušníka vojenské pořádkové služby.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz