Úvod » BARVY NA VODOROVNÉ DZ

Barvy na vodorovné dopravní značení a balotina

Praktická možnost, jak jednoduše a jak rychle vytvořit vodorovné dopravní značení. Barvy jsou k tomu skvělým pomocníkem. Nabízíme vám rozpouštědlové barvy, a to v odstínu žlutém, stejně jako v odstínu bílém, červeném, ale i dalším. Pokud potřebujete i další služby, podívejte se do sekce o nás a zjistíte, co vše nabídneme dále.

Řadit podle 
Výrobce  


naše cena 1 870,00 Kč
naše cena 2 265,00 Kč
naše cena 2 428,00 Kč
naše cena 2 381,00 Kč
naše cena 2 308,00 Kč
naše cena 770,00 Kč


Barvy na vodorovné dopravní značení a balotina

Vodorovným dopravním značením jsou myšleny veškeré symboly pro řízení a regulaci silničního provozu na pozemních komunikacích dle vyhlášky č. 294/2015 Sb., nanášené zpravidla barvou na povrch vozovky. Jedná se tedy o souvislé, přerušované či dvojité čáry, vymezení parkovacích míst, přechodů pro chodce atd.


Požadavky na barvy pro dopravní značení

Vzhledem k použití a účelu tohoto značení jsou k aplikaci vodorovného dopravního značení užívány speciální barvy, které splňují požadované parametry. Mezi ty patří vysoká odolnost proti otěru a povětrnostním vlivům, dostatečné reflexní vlastnosti (povinné pro silnice I. a II. třídy) a krátká doba schnutí.


Aplikace a vlastnosti

Nanášení na vozovku se provádí většinou stříkáním pomocí speciálních strojů, možná je také ruční aplikace štětcem nebo válečkem. Vrstva barvy je obvykle pojezdná do 30 minut po nanesení, doporučená teplota okolí pro tvorbu značení bývá kolem 20 °C. Teploty nižší, stejně jako vysoká vlhkost vzduchu zasychání barvy zpomaluje. Tam, kde je delší doba zasychání žádoucí, nebo je naopak kladen důraz na zrychlení procesu, je vhodné použít speciální ředidla ovlivňující dobu schnutí oběma směry. Velice důležité je také zajistit nanášení barvy na čistý, nekontaminovaný povrch a zamezit přístupu vody do ještě mokré barvy.


Co je balotina?

Nezbytnou součástí tvorby vodorovného dopravního značení je užití velice drobných reflexních perliček, takzvané balotiny. Ta je už buď součástí nanášené barvy, nebo se do nátěru přidává ještě před zaschnutím. Zajišťuje retroreflexivitu dopravního značení, čili zlepšuje odraz světelných paprsků a mimo to může mít i protismykové účinky.