Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Značky na dálnici
21.02.2020

Značky na dálnici

Na českých (a de facto i evropských a jiných) dálnicích je možné potkat až překvapivé množství rozmanitých značek. Jejich působnost se neomezuje jen na fádní označení začátku a konce dálnice. Existuje spousta jiných zákazových, příkazových, výstražných, informačních a doplňkových značek. Ty notoricky známé i vzácnější a poměrně nové si připomeneme a představíme v tomto článku.

Pro lepší přehled a orientaci

Stejně jako veškeré jiné dopravní značení, i to dálniční je řízeno Ministerstvem dopravy České republiky. To zajišťuje prostřednictvím zákonů a vyhlášek všechny potřebné aktualizace a specifikace.

Jak už bylo zmíněno, základními značkami jsou ty, vymezují začátek a konec dálnice, potažmo začátek a konec silnice pro motorová vozidla. Dodatkové tabulky s alfanumerickým kódem pak udávají číslo konkrétní dálnice. Další nenápadný číselný údaj, tentokrát ve žlutém poli je kilometrovník, který napomáhá lepší orientaci při jízdě.

Dalším významným orientačním prvkem jsou pak směrové tabule pro příjezd a nájezd na dálnici, případně na silnici pro motorová vozidla, opět v případě potřeby doplněná o značku upozorňující na městský okruh (značka IP 1).

Dále tu máme celou plejádu návěstidel, tedy známých tabulí se zeleným podkladem, které upozorňují na blížící se křižovatku, sjezd či uspořádání jízdních pruhů. Krom čísel dálnic a silnic a piktogramů ve formě šipek se na nich objevují údaje vzdálenosti a názvy měst a obcí.

Jak se vyhnout pokutám

Řidiče přijíždějící do České republiky pak uvítají při přejezdu hranic informativní tabule s údaji týkajícími se zpoplatnění dálnic a také obecně platné maximální dovolené rychlosti a povinnost celodenního svícení. Podobné informace můžeme naopak očekávat i při cestě z republiky – nutno podotknout, že styl písma a barevné varianty se můžou v rámci jednotlivých států lišit.

A za zmínku jistě stojí i relativně nová značka, která řidiče upozorní na to, že jede v protisměru. A jak dokazuje řada událostí z posledních měsíců, i tato značka má bohužel na našich dálnicích místo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz