Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zimní dopravní značky
28.10.2020

Zimní dopravní značky

Doba brázdění sluncem zalitých a rozehřátých silnic je pryč a je potřeba se mít zase o něco víc na pozoru. Nebude trvat dlouho a bude nás na cestách doprovázet mráz a sníh. Někde tomu tak už je a proto je potřeba dávat i mnohem větší pozor na dopravní značky. Některé jsou totiž se zimou přímo spjaté, některé v zimních měsících dostávají zcela nový význam.

Zimní výbava nebo sněhové řetězy?

Třeba taková značka, oficiálně označená jako C15a, pojmenovaná jako „Zimní výbava“. Na tu můžeme narazit zpravidla od listopadu do konce března a pro řidiče znamená, že dál nemůže pokračovat, pokud nemá zimní pneumatiky. A to i tehdy, pokud zrovna nesněží a teploty se drží vysoko nad bodem mrazu. Z podobného ranku je i značka číslo C5a– ta nepřikazuje zimní pneumatiky, ale rovnou použití zimních řetězů. A to nejméně na dvě hnací kola, výjimkou jsou pak pneumatiky se zabudovanými protiskluzovými hřeby.

A jen pro pořádek – platnost těchto značek nekončí nejbližší křižovatkou, ale do té doby, než narazíte na značku ukončovací, tedy C15b, respektive C5b.

Mlha + náledí = smyk        

Mlha, náledí a nebezpečí smyku je dosti krutá kombinace, nicméně i tyto jednotlivé elementy dokážou řádně potrápit. Mlha je v zimě obzvlášť ošidná, takže pokud spatříte značku A26, zbystřete a opravdu se plně věnujte řízení. Snížená viditelnost je častou příčinou dopravních nehod. Obzvlášť, pokud projíždíte oblastí, které vymezuje dopravní značka A8 – Nebezpečí smyku. V těchto úsecích se můžete snadno dostat do komplikací i za normálních podmínek, neřku-li v zimě.

A konečně značka A24 s typickým vyobrazením symbolu vločky – ta varuje před nebezpečím vzniku náledí a setkáváme se s ní opravdu jen v zimě. A stran náledí pozor – na silnicích se používají i modré odrazové knoflíky umístěné přímo v dělicích čarách, nebo modré směrové sloupky- i ty varují řidiče na úseky se zvýšeným rizikem vzniku náledí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz