Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Železniční přejezdy
27.04.2020

Železniční přejezdy

Železniční přejezdy jsou jednou ze slabin českých silnic. I když by se paradoxně mohlo zdát, že se jedná o poměrně bezpečná místa, na křížení silnice a železniční trati se ročně stanou desítky nehod a bohužel také vyhasne několik životů. Vždy zbytečně.

Zabezpečení železničních přejezdů

Vzhledem k rizikům, které železniční přejezd skýtá, je také přistupováno k jeho zabezpečení. Minimálně se jedná o dopravní značení, které zároveň sděluje vzdálenost do místa přejezdu. Dále jsou to světelná a zvuková znamení a pochopitelné také závory. Pokud se jedná o železniční přejezd bez závor a světelné signalizace, řidič vlaku má povinnost před příjezdem dát výstražné zvukové znamení. Krom toho je každý řidič automobilu povinen dbát při přejezdu zvýšené opatrnosti a za všech okolností snížit rychlost na předepsanou hodnotu.

Co děláme špatně?

Tohle všechno drtivá většina řidičů ví a zdá se, že teoreticky se na přejezdu nemůže nic stát. Opak je bohužel smutnou pravdou. Spousta řidičů situaci podcení, nebo naopak přecení své řidičské schopnosti. Svou roli ovšem může hrát i únava, nepozornost, či nepříznivé počasí.

V každém případě vždy pamatujte na to, že výstražná červená světla na přejezdech jsou nadřazena nejen závorám, ale i vašim uším a očím. Takže i když se vám zdá, že vlak je daleko a závory jsou k tomu stále nahoře, vždy počkejte až do chvíle, kdy i světla přestanou blikat. Závory můžou být jednoduše porouchané, přijíždějící vlak nemusí být vidět přes vzrostlou trávu a slyšet přes hlasitě puštěné rádio.

Sledujte značky

V každém případě se tak vyplatí sledovat dopravní značky a signalizace. V momentě, kdy řidič zaregistruje například dopravní značku železniční přejezd se závorami (A29), či výstražný kříž pro železniční přejezd (A32), je na místě zpomalit a zbystřit všechny smysly. Jen potom má výstražné dopravní značení svůj smysl a význam.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz