Z čeho se dopravní značky vyrábějí?
Dopravní značky jsou všude kolem nás a bereme je jako naprostou samozřejmost. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak se vyrábějí, z čeho se vyrábějí a co taková výroba dopravní značky vlastně obnáší? Pokud ne, tak vězte, že v žádném případě nejde o jednoduchý proces, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Historie výroby dopravních značek
Za nejstarší předchůdce dopravních značení se považují otesané kameny, které se umísťovaly již od středověku podél silnic a upozorňovaly na důležité skutečnosti, například místa před prudkým klesáním silnic nebo dokonce celní místa. První dopravní značky přibližující se tomu, jak je známe dnes, se však začaly vyrábět až na začátku 20. století.
V novodobé historii se pro jejich výrobu používal rovný plech, který ale nebyl vyhovující z hlediska bezpečnosti a v dnešní době se tak používá výhradně pozinkovaný plech s dvojitým ohybem. Odolává vnějším vlivům, do značné míry i vandalům a vyhovuje evropským normám.
Pomalovaný plech? Ani náhodou!
To, co vnímáte jako obsah dopravní značky, je ve skutečnosti folie s potiskem, která je nalepena na štítu značky. Každá dopravní značka, se kterou se na silnicích setkáte, je alespoň částečně ručně polepena.
Potisky na dopravní značky se vyrábějí dvojím způsobem, a to buď stítotiskem v případě běžných značek, nebo digitálním tiskem v případě atypických a proměnných značek. Takto vytvořený potisk se posléze aplikuje na fólii a ta následně na vylisovaný pozinkovaný plech.
Dopravní značení se v současné době tiskne výhradně na tzv. retroreflexní fólie. Oproti běžným odrážejícím povrchům je tento specifický v tom, že odráží většinu dopadajícího světla zpět ke zdroji. Ať je tedy dopravní značka umístěna vedle vozovky či nad ní, je vždy dobře viditelná. V případě dopravních značek za to mohou drobné, průsvitné kuličky, které jsou na fólii nalepené.