Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Vodorovné dopravní značky a jejich význam
16.12.2019

Vodorovné dopravní značky a jejich význam

Mezi vodorovné dopravní značení spadá veškeré značení umístěné přímo na ploše vozovky, silnice, dálnice, či chodníku…Jedná se tedy o optický prvek pro zajištění organizace a bezpečnosti dopravy. Jinak, jednodušeji řečeno, se bavíme o veškerých čarách vymezující jízdní pruhy, parkovací místa, zastávky hromadné dopravy, hranice křižovatek nebo zóny pro pěší a cyklisty. Dále sem pak patří veškeré značky upravující přednost, či upozorňující na možná rizika a nebezpečí, které nebylo možno z jakéhokoliv důvodu umístit jakožto klasické stojící dopravní značky.

Význam a platnost

Chceme-li se tedy zmínit o jejich významu, respektive platnosti, jsou pro řidiče stejně důležité a závazné jako ostatní značky a světelné signalizace. Krom vodorovného značení informativního významu mají obvykle přímý vliv na bezpečnost provozu a jeho účastníků. Z tohoto důvodu je jejich umísťování a aplikace předmětem mnoha vyhlášek, předpisů a norem. Namátkou můžeme jmenovat popis obecného významu  v zákoně 361/2000 Sb., nebo podrobnější specifika v technickém předpisu Zásady pro vodorovné dopravní značení na pozemních komunikacích. Samotné požadavky na parametry hmot vodorovného dopravního značení jsou pak popsány v řadě českých státních norem, převzatých z evropských standardů (například ČSN EN 1436, ČSN EN 1790, ČSN EN 1423).

Druhy vodorovného značení

Tato řada předpisů a ustanovení má pochopitelné svůj význam. Vodorovné dopravní značení je více než kterékoliv ostatní zatěžováno a vystavováno okolním vlivům. Prvky a materiály použité pro vodorovné dopravní značení musí být o to více odolné a jejich výrobci přesně dodržovat materiálové specifikace. Mnoho druhů vodorovného dopravního značení je pak obohaceno o reflexní nebo zdrsňující prvky. V některých případech se také sahá po řešení takzvaným vsazováním. Tato metoda spočívá ve zbroušení povrchu vozovky, do kterého je teprve následně aplikována barva či materiály tvořící požadovaný tvar. Stále častěji se také používá povrchová úprava, která při jízdě způsobuje vibrace, čímž povyšuje svoji úlohu optické výstrahy. Vodorovné značení má tedy bezesporu svůj význam a s pokročilejšími technologiemi se dá předpokládat jejich širší a širší využití.

Nástřik vodorovného značení

Máte-li tedy zájem o nástřik vodorovného dopravního značení, nejlépe uděláte, spojíte-li se s odbornou společností. Ty lepší a všestranější se krom nástřiku značení také postarají o administrativní stránku věci, která je náročná jak po časové, tak odborné stránce.Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz