Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Velké NE alkoholu za volantem!
19.03.2018

Velké NE alkoholu za volantem!

I když je řada zemí, kde je určité množství alkoholu za volantem povoleno, Česká republika mezi ně rozhodně nepatří. U nás je v platnosti takzvaná nulová tolerance. Kdo jede vozem, nesmí být pod vlivem alkoholu, ani jiných omamných látek. Při kontrolách tak musí veškeré testy na drogy vyjít negativně, a pokud jde o alkohol, je jediná povolená hodnota 0 promile. Konkrétní nařízení lze dohledat v zákoně o silničním provozu, a to v zákoně 361/2000 Sb.

Kontroly jsou časté

Při běžné silniční kontrole, kde vás strážník zastaví zastavovacím terčem, nemusí být osoba nutně podrobena dechové zkoušce. Když má však policista podezření na požití alkoholu, nebo jde o akci na něho zaměřenou, dá takzvaně dýchnout. Speciální přístroj měří hladinu alkoholu v dechu. Pokud je zjištěna jakákoliv hodnota, je po určité době řidič vyzván k opětovnému dýchnutí. To proto, aby se vyloučil například momentální stav spojený s nadýcháním výparů z vody v ostřikovačích, aby se vyloučila chyb přístroje, nebo aby se zjistilo, zda jde o klesající nebo stoupající tendenci.

Při takzvaném dmýchání je řidič otázkou vyzván, zda chce jet k odběru biologického materiálu. Lidově takzvaně na odběr krve, pomocí čehož se zjistí hladina alkoholu v krvi. Toto je nepřesnější možná metoda.

Problémem je často zbytkový alkohol

Když se řidič snaží být zodpovědný a nesedá za volant po požití alkoholu, měl by myslet i na takzvaný zbytkový alkohol. I na něho se nulová tolerance vztahuje. Jde o množství alkoholu v dechu, které nadýchá ráno. Tedy po večeru, během kterého alkohol konzumoval. Vzhledem k tomu, že dvanáctistupňové pivo spálí muži v průměru za 2:45 hodin a ženy za 4:31 hodin, je jasné, že ani večer by se to nemělo přehánět, pokud dotyčného čeká jízda autem, kde bude mít roli řidiče. Pro tyto případy je vhodné pořídit si domácí alkoholtester, který je dnes výdajem v řádech stovek, až několika tisíců.

 Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz