Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Umístění stálých dopravních značek
30.04.2021

Umístění stálých dopravních značek

Na umístění stálých dopravních značek není zdánlivě nic složitého, ale i zde existují určitá pravidla a omezení, které je třeba vzít v potaz a dodržovat. Nesprávné umístění může mít totiž za následek komplikace v dopravě, v horším případě pak vznik dopravních nehod. A pro úplnost jen doplníme, že stálé dopravní značky jsou ty, které jsou pevně spojeny se zemí, budovou, či jinou konstrukcí. Tím se tedy liší od dočasného dopravního značení, které se využívá jen na omezenou dobu, například při stavebních úpravách silnic, objížďkách či dopravních nehodách.

Klasické výškové umístění

Nejčastější umístění stálých dopravních značek je na pravém okraji silnice, případně nad ní. A jak praví zákon o provozu na pozemních komunikacích, aby byly pro účastníky provozu na pozemních komunikacích viditelné včas a z dostatečné vzdálenosti.

Výška a vzdálenost

S tím úzce souvisí i jejich rozestupy. Na dálnicích je to minimálně 100 metrů, na jiných komunikacích 30 metrů a v obci výjimečně 10 metrů. Limity pro výšku dopravních značek se také liší v závislosti na jejich umístění. Obvykle je to minimálně 1,2 metru nad vozovkou, na chodnících a stezkách pro chodce pak nejméně 2 metry, respektive 2,2 metry pro nově umisťované značky. A jelikož zákon myslí i na cyklisty, nejspodnější hrana dopravní značky umístěné na cyklostezce smí být nejníže 2,5 metru nad její úrovní.

Boční umístění

V některých případech vyžaduje dopravní situace umístění značky například na budovu, či jinou konstrukci. V tomto případě nesmí značka, ani žádná její část zasahovat do vymezeného dopravního prostoru.

Výjimky potvrzující pravidlo

Nic však není černobílé a nestandardní dopravní situace vyžadují nestandardní řešení. Proto se občas můžeme setkat s umístěním dopravní značky na levé straně vozovky, nebo s jejím opakovaným výskytem pro zdůraznění výstrahy či nebezpečí. A ačkoliv můžeme mít někdy k umístění, významu, či viditelnosti dopravního značení jisté výhrady, vždy platí jedno pravidlo. Dopravní značení je vždy a za všech okolností platné a závazné pro všechny, jimž je určeno.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, eshop, který prodává dopravní značení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz