Umístění dopravní značky
Na českých silnicích a dálnicím bychom našli tisíce dopravních značek. Kdo ale rozhoduje o jejich umístění, jaká jsou pravidla pro umístění dopravní značky? Odpověď není zcela jednoduchá, protože tato kompetence neleží v rukou jednoho člověka či úřadu, ale existují určité zásady a regule.
Bez policie to nejde
Záleží především kde se která značka má nacházet. V případě dálnic je iniciátorem Ministerstvo dopravy, která věc konzultuje s Ministerstvem vnitra. O značkách na silnicích I. třídy rozhoduje místní krajský úřad a u těch ostatních (silnice II. a III. třídy) úřad obecný. V obou případech je ale pro zasazení dopravní značky potřebný souhlas policie České republiky. Největší volnost pak mají pochopitelně ti, kteří mají veřejností nevyužívanou pozemní komunikaci na svém soukromém pozemku, pak se fantazii a iniciativě meze nekladou.
Zásady ministerstva dopravy
Více detailů, předpisů a technických podkladů lze najít v dokumentu Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích, který vydalo jakožto soubor technických podmínek ministerstvo dopravy. Pochopitelně v nich zohledňuje řadu evropských a mezinárodních norem.
Tam se tedy mimo jiné dozvíme, jaké podmínky platí pro svislé dopravní značky, světelnou signalizaci a co musí být zajištěno v rámci konstrukce značky. Dále se zde hovoří i o vodorovných dopravních značkách a jejich specifikacích.
Jasně, přehledně, bezpečně
Za zmínku jistě stojí to, že nestačí dohlédnout jen na správné rozměry, barvu a vzdálenost od silnice. Dopravní značení musí být především umístěno tak, aby přispívalo k bezpečné organizaci dopravy a varovalo řidiče před blížící se změnou na silnici. Dopravní značení musí být tedy dobře viditelné, jasně srozumitelné a musí být postaráno o jeho pravidelnou kontrolu a údržbu.
A pokud jste dostali chuť si na příjezdovou cestu dát pěknou dopravní značku, už víte jak na to. A pokud si i tak nebudete vědět rady, využijte našich služeb montáže dopravního značení a všeho s tím spojeného.