Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. 3 základní typy křižovatek
26.06.2020

3 základní typy křižovatek

Křižovatka je obecně definována jako místo, kde se protínají minimálně dvě různé dopravní cesty, vedoucí do odlišných směrů. Vzhledem k rozmachu a různorodosti pozemní dopravy dnes rozlišujeme několik druhů křižovatek. Jakožto základní rozdělení se nabízí rozdělení na křižovatky železniční a křižovatky silniční. Vzhledem k jejich četnosti se budeme věnovat hlavně druhé kategorii, tedy křižovatkám pozemních komunikací.

Křižovatky s hlavní a vedlejší silnicí

Nejjednodušší (alespoň co do dopravního značení) je křižovatka bez určení hlavní a vedlejší silnice (A03). V tom případě platí pro všechny účastníky provozu pravidlo pravé ruky, tudíž mají přednost přijíždějící zprava.

V případě, že se kříží hlavní (vyznačeno tučnou čarou) a vedlejší silnice (vyznačeno normální čarou), je tedy na značce (P1) schematicky zvýrazněna hlavní pozemní komunikace. Pokud se jedná o tvar křižovatky, která neodpovídá standardnímu vyobrazení, je tato značka doplněna o dodatkovou tabulku, která zobrazuje reálný tvar křižovatky.

Dálniční a mimoúrovňová

S křižovatkami se můžeme setkat nejen v obci a na silnicích nižších tříd, ale kupodivu také na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla. Nejčastěji se pro tyto případy používá značka (IS06A), která upozorňuje na mimoúrovňové křížení s jinou pozemní komunikací, pro lepší přehlednost doplněnou o informaci o jejím čísle, nebo názvu. Křížení dvou dálnic pak označuje dopravní značka se symbolem dálničního uzlu.

Další značení

Kromě dopravních značek, které označují samotný druh křižovatky, se na nich tedy můžeme setkat s již zmíněnými značkami upravujícími přednost vozidel, případně výstražným značením upozorňující na nebezpečné a nestandardní situace.

Pro úplnost také uvádíme značku Kruhový objezd (C1), jelikož i kruhové objezdy svým zařazením patří do kategorie dopravních křižovatek.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz