Světelné dopravní značení
Světelné dopravní značení asi není třeba představovat, nebo sáhodlouze popisovat. Označujeme tak zkrátka veškerá zařízení, která se používají k řízení provozu, a to za pomoci (jak jinak) světelných signálů. Vzhledem k tomu, že jsou vizuálně výraznější, je možno je snadno modifikovat a všestranně využívat, jsou zpravidla nadřazené klasickým dopravním značkám a jinému dopravnímu značení.
Pomáhat a chránit
Málokterá komplikovanější křižovatka se dnes obejde bez klasického tříbarevného semaforu. Obzvlášť ve větších městech a v dopravní špičce by spoléhání se na dopravní značky a pravidlo pravé ruky asi velice často skončilo minimálně dopravními zácpami a komplikacemi. Pro lepší přehlednost jsou v některých případech doplněny o směrové šipky a signalizací pro opuštění křižovatky. Do podobného ranku spadá signalizace na přechodech pro chodce a stezkách pro cyklisty – ke klasickému panáčkovi v zeleném, nebo červeném poli tak v posledních letech přibyl i jeho kolega na kole. Široké spektrum využití pak poskytují při řízení dopravy na víceproudých silnicích, kdy jednak zakazují a povolují vjezd do jednotlivých pruhů, případně řidiče informují o maximální povolené rychlosti.
Značení na všech cestách
Z hlediska bezpečnosti není asi důležitějšího světelného značení, než to na železničních přejezdech. Řidičům mnohdy chybí potřebná opatrnost a obezřetnost a často zbytečně riskují – bohužel i přes veškerou světelnou a akustickou výstrahu. Nenahraditelným pomocníkem se pak světelná signalizace stává v případě značení objížděk, uzavírek, prací na silnici a mnoha dalších, nestandardních situací. Mobilní světelné značení se dá jednoduše přenášet a poskytuje tak komfort obsluze a informovanost řidičům na silnici. A ne jen na silnici – všimli jste si někdy při jízdě tramvají svítících žlutých terčíků v různých formacích podél trati?