Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Srážka se zvěří - jak se chovat?
27.07.2020

Srážka se zvěří - jak se chovat?

Potkat se na silnici v plné rychlosti se zvířetem není nic, o co by řidič stál. Takovýto střet nikdy nekončí dobře. V nejlepším případě pořádným leknutím, v horším škodou na majetku, v nejhorším pak újmou na zdraví a životech. A bohužel nejen těch zvířecích.

Policejní statistiky jsou v tomto ohledu alarmující. Každý rok jsou evidovány tisíce případů nehod, které přímo či nepřímo zavinil střet vozidla se zvířetem. Krom nešťastných zvířat je nejčastěji nejhorším následkem škoda na vozidle, nezřídka ale dochází také ke zraněním, v ojedinělých případech tyto střety končí smrtí řidiče, nebo některého ze spolucestujících. A alarmující je právě to, že trend těchto nehod každoročně stoupá.

Jak se zachovat?

Odborníci se vcelku shodují, že v takové situaci je nejdůležitější zachovat klid, snížit rychlost nebo nejlépe úplně zastavit, troubením zvíře vyplašit a nechat ho odejít ze silnice. V praxi je ovšem těžké tuto zásadu dodržet. Jedná se o velmi stresovou a nečekanou situaci, při které řidiči většinou reagují impulzivně a zkratovitě. Nehledě na to, že lesní i hospodářská zvířata jednají nevyzpytatelně a je těžké odhadovat, co udělají.

Pokud máte štěstí v neštěstí a takovýto střet skončil "jen" poraněním, nebo smrtí zvířete, v každém případě zajistěte místo nehody a událost oznamte na policii. Ta vám také dle situace poradí, jaké by měly být další kroky. Vždy ale nezapomeňte tuto událost zdokumentovat pro následné jednání s pojišťovnou.

Všímejte si značek

Lépe je samozřejmě se takové zkušenosti úplně vyhnout. Policie, příslušná ministerstva a myslivecké spolky sledují a vyhodnocují kritická místa a snaží se před nimi řidiče varovat. Notoricky známé jsou tak výstražné dopravní značky s vyobrazením jelena a krávy Zvěř (A14) a Zvířata (A13). Na těchto místech tedy raději zbystřete smysly a dejte nohu z plynu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz