Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Snížená viditelnost při řízení - jak se chovat
26.08.2020

Snížená viditelnost při řízení - jak se chovat

Snížená viditelnost, nebo lépe řečeno nepozornost a nedisciplinovanost řidičů za snížené viditelnosti způsobuje každý rok velké množství dopravních nehod. V zimních měsících je to pak kořenová příčina většiny smrtelných dopravních nehod. Není ale dobré si výskyt snížené viditelnost spojovat pouze se zimou – jedná se prakticky o jakoukoliv situaci, kdy nelze dobře rozeznat jiné účastníky silničního provozu, zvířata a předměty. Může se tak stát i za deště, v noci, nebo při průjezdu tunelem či lesem.

Ohrožení chodci i řidiči

Nebezpečí v takovém případě číhá ze dvou stran. Pro řidiče automobilů a jiných vozidel je obtížnější vnímat okolní dění a zvyšuje se rychlost jejich reakce na případné nestandardní situace. Chodci a cyklisti jsou pak méně viditelní a to je činí na silnici velmi zranitelnými. Proto je nesmírně důležité dodržovat určité bezpečností zásady pro jízdu za snížené viditelnosti.

Soustřeďte se na jízdu a nespěchejte

Základem je přizpůsobení rychlosti jízdy tak, abychom byli schopni reagovat a zastavit na vzdálenosti, na kterou vidíme. Za tmy, mlhy, sněžení a deště by měla být bezpečná vzdálenost až dvojnásobná oproti jízdě v běžném provozu.Důležité je se soustředit na sledování vozovky a v největší možné míře omezit ostatní vjemy – vypnout, nebo ztlumit rádio, nejíst za jízdy a nerozptylovat se mluvením se spolujezdcem nebo dokonce telefonováním.

Pokud nemáte opravdu dokonalý přehled o situaci na silnici, odpusťte si předjíždění, pokud není opravdu nutné. Za snížené viditelnosti obvykle nesprávně vyhodnotíme vzdálenost a rychlost dalších objektů na silnici – bohužel v náš neprospěch. Oproti tomu není na škodu si najít bezpečné místo na odstavení vozidla a počkat, než se průtrž mračen nebo sněhová vánice přežene.

Vidět a být viděn

Součástí prevence jak pro řidiče i pěší je pak používání světel a mlhovek, respektive povinných reflexních prvků. I zdánlivá maličkost vám ve správnou chvíli může zachránit zdraví, nebo život.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz