Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Silnice na vašem pozemku bez povolení? Nejspíš ANO!
23.02.2018

Silnice na vašem pozemku bez povolení? Nejspíš ANO!

Máte pozemek, a dozvěděli jste se o tom, že právě tudy má vést plánovaný silniční tah a už tam rozestavují značky informující o zahájení stavby? Mnoho lidí se domnívá, že jako jeho majitelé mohou rozhodovat o tom, zda to dovolí, nebo ne. Reálná situace je však opačná.

Zákon o vyvlastnění z roku 2006

Pokud si myslíte, že doba takzvaného vyvlastňování je dávno pryč, musíme sdělit pravý opak. Odkažme k zákonu o vyvlastnění, který byl schválený v roce 2006 a je spojený hned s šesticí podmínek, kdy k tomu může dojít. Na jenu stranu je plusem, že se nesmí vyvlastňovat cokoliv, ale mínusem je stále to, že tato možnost existuje.

Důležitý je hlavně účel

Pokud svůj pozemek odmítáte odprodat, jelikož nesouhlasíte se stavbou silnice, je třeba zjistit, zda nejde o takzvaný veřejný zájem. Ten je sice složité posoudit, ale když jde o budování veřejné dopravní infrastruktury, musíme říci, že to do segmentu veřejného zájmu obvykle spadá. Důvody pro vyvlastnění však mohou být i jiné. Jedná se třeba o nutnost obrany státu, nebo provedení asanace.

Nejprve mírnější řešení

Aby se neopakovala doba dávno minulá, má vyvlastňující orgán stále povinnost najít mírnější řešení – tedy nejlépe kompromis založený na domluvě. Teprve až ve chvíli, kdy všechny ostatní cesty selžou, je možné vyvlastnění provést. Pouze však v takovém rozsahu, který je nezbytný. Vyvlastnit lze tedy pouze jenom tu část pozemku, na kterém povede nová silnice ohrazená svodidly. Ostatní přilehlé části vyvlastnit nelze.

Vyvlastnění musí být spojeno s náhradou

I na vašem pozemku tedy může vést silnice, pokud se bude jednat o veřejný zájem. Stát však musí nabídnout kompenzace. Buď náhradní pozemky, nebo peněžní kompenzace. Opět ale tak, aby se jednalo o spravedlivé vyrovnání. A zde může nastat další problém, jelikož pod tímto si mohou obě strany logicky představovat úplně něco jiného. Majitelé budou chtít co nejvíce a stát bude chtít ušetřit.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz