Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Různé parkovací zóny a jejich značení
24.11.2019

Různé parkovací zóny a jejich značení

Není parkoviště jako parkoviště a zejména ve větších městech se tak už můžeme setkat s různými parkovacími zónami. A je rozhodně dobré vědět, jak bývají označeny a jaké pravidla v nich platí. Při jejich nesprávném použití totiž hrozí komplikace v podobě pokuty, odtahu, nebo tolik nepopulární botičky.

Kdo má kompetenci?

Dle zákona 13/1997 Sb, lépe řečeno jeho paragrafu 23 (Zákon o pozemních komunikacích), můžou obce na svém území ustanovit parkovací zóny, které lze užívat za určitých podmínek, případně za poplatek.

Druhy parkovacích zón

To se týká především zón placeného stání, kde lze parkovat po, nebo před zaplacení stanoveného poplatku. Tyto známe zřejmě všichni. Ne tolik rozšířeným druhem je pak rezidentská parkovací zóna, která umožňuje odstavení vozidla těm, kdo mají v příslušné oblasti trvalé bydliště, nebo firmu. V případě, že máte pochybnosti o platnosti takovéto zóny, nebo vás zajímá, zda ji najdete i ve vašem městě, můžete si najít ve vydaných předpisech místního úřadu dokument, týkající se vymezení parkovacích zón.

Ať tak či tak, každá parkovací zóna musí být řádně označena. Tady jsou zákonná nařízení poněkud benevolentní. Předepsaná je příslušná dopravní značka dle platných nařízení, nedejte se tedy zmást absencí vodorovného značení.

P, K+R, P+R ?

Nejčastěji se tak setkáte s klasickou svislou dopravní značkou Vyhrazené parkoviště (označení IP 12), doplněnou o dodatkovou tabulku s dalšími informacemi. Možná už jste ale zahlédli značky s nápisy K+R nebo P+R a lámali si hlavu, co že se skrývá za těmito písmeny. V obou případech se jedná o zkratky anglických slov Kiss & Ride, respektive Park & Ride. Obvykle jsou k vidění v blízkosti zastávek autobusů, vlaků a letišť. Jak už jejich názvy naznačují, v prvním případě můžeme zaparkovat, rozloučit se s pasažérem a pokračovat v jízdě. V tom druhém auto necháme na parkovišti a v cestě pokračujeme prostředkem hromadné dopravy.

Města a obce se tak snaží řešit potíže s nedostatkem parkovacích ploch a alespoň některým řidičům usnadnit práci s hledáním volného místečka.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.comLíbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz