Připojovací a odbočovací pruh - jaká jsou pravidla?
Připojovací a odbočovací pruhy jsou nezbytnou a plnohodnotnou součástí spousty silnic a dálnic. Jejich využití při připojování a odbočování je pro řidiče povinné a slouží k bezpečnému zařazení do průběžného jízdního proudu, respektive pro jeho opuštění. Jízda v nich je ale pro mnoho řidičů zapeklitým problémem a buď z neopatrnosti, nebo nevědomosti komplikují život sobě a ostatním řidičům. Nehledě na množství dopravních nehod, které se v těchto místech hojně stávají.
Řidič nesmí ohrozit ostatní řidiče
Základem je poučka, že řidič, který se zařazuje z připojovacího pruhu do průběžného, nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. V místech, kde není zřejmé, který pruh je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pruhu pravém. Při přejíždění z jednoho pruhu do pruhu, stejně jako u předjíždění,musí dát včas znamení o změně směru jízdy. V žádném případě se však nesmí připojovací a odbočovací pruh využít k zastavení a stání, samozřejmě opět pokud to nevyžaduje nějaká nestandardní krizová situace.
ZIP systém a plynulost dopravy
V místě, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, je nutné v případě potřeby aplikovat populární zip systém, tudíž postupné střídání aut z obou pruhů. Důležité a pro řidiče přímo povinné, je využít připojovací pruh v plné délce a tím co největší měrou přispět k plynulosti dopravy.
To platí i v opačném případě – není vždy dobré se co nejdříve za každou cenu připojit do průběžného pruhu. Lépe je začít přejíždět (pokud to ovšem situace dovolí) později a s vyšší rychlostí, protože pak nedochází ke zdržování a zpomalování řidičů za vámi.
Je tedy zřejmé, že ačkoliv jsou připojovací a odbočovací pruhy zřizování pro větší pohodlí řidičů a zajištění lepší plynulosti dopravy, ne vždy tento účel bohužel plní. Stačí přitom dodržovat základní poučky a pravidla silničního provozu.