Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Příliš pomalá jízda má být taky pokutována!
19.03.2018

Příliš pomalá jízda má být taky pokutována!

Když se mluví o pokutách za rychlost, většina řidičů je spojuje s tím, že konkrétní osoba jela příliš rychle. Tedy že překročila maximální povolenou rychlost a tak zcela logicky po zachycení radarem přišel trest v podobě pokuty. Nutno ale dodat, že pokuta za rychlost může být spojena i s druhou věcí – s příliš pomalou jízdnou.

Nejde o žádnou novinku

Každý jistě zažil to, že se při své cestě musel doslova ploužit za velmi pomalým vozidlem. Buď osobním, které bylo plně naložené s vlekem, za traktorem nebo jiným zemědělským strojem, nebo dokonce důchodcem, který se bál rychlejší jízdy. Pokud jste si v takové situaci říkali, že by řidič zasloužil pokutu, nebyli jste daleko od pravdy. Zákon o provozu na pozemních komunikacích myslí i na tyto situace. Celkem jasně to vysvětluje tato definice: Řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

Praxe bývá jiná

I když zákon hovoří zcela jasně, je praxe takový, že se dané přestupky příliš nepokutují. Většinou je daný zákon aplikován třeba u různých protestů, nebo jízdy spojení se skutečnými naschvály. V běžném provozu je pomalá jízda pokutována opravdu velmi minimálně.

Zákon má nejednoznačný výklad

Pokud člověk překročí maximální povolenou rychlost, je prokázání celkem jasné. Když je v úseku padesátka a radar řidiči naměří devadesát, nedá se o ničem diskutovat. U pomalé jízdy je však mnoho prostoru pro spekulaci. Už jenom proto, že řidič musí přizpůsobit svou jízdu povrchu vozovky a podmínkám, které panují. A toto může být celkem častá výmluva ze strany řidičů. Na druhou stranu, pokud na rovném úseku kvalitní silnice, při maximální viditelnosti jede řidič místo devadesátky 50, je to jasný důvod pro pokutu, a to bez debat. Kdo si totiž za volantem není jistý, měl by absolvovat kondiční jízdy v autoškole.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz