Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Přednost zprava - jak a kdy uplatnit
27.04.2020

Přednost zprava - jak a kdy uplatnit

Přednost zprava, neboli pravidlo pravé ruky je snad nejzákladnější a nejomílanější poučkou, co se pravidel silničního provozu týká. Je principiálně velice jednoduchá a lze ji využít ve všech situacích, kdy o přednosti v jízdě nerozhoduje dopravní značka, semafor, příslušník policie, nebo jiná oprávněná osoba.

Přednost zprava na parkovišti

Navzdory jednoduchosti tohoto pravidla a jeho všeobecné známosti jsou situace, kdy není vždy dodržováno a uplatňováno. Jen si vzpomeňme na jízdu po velkých, několikařadových parkovištích. Ačkoliv jedeme po „hlavní silnici“, z níž se odbočuje do parkovacích zón, vždy bychom měli dát přednost tomu, kdo z takové zóny vyjíždí a naopak. Na drtivé většině parkovišť totiž není nijak dáno, která silnice je hlavní a která vedlejší. Ale ruku na srdce, málokdo se tím řídí a málokdo také spoléhá na spolehlivost ostatních řidičů.

Zákeřné křižovatky

Hlavu nám ovšem můžou zamotat i některé křižovatky. Obzvlášť tam, kde na sebe navazuje více silnic, nebo dokonce křižovatek. Lehce tak může dojít k situaci, kdy má dvě a vícero aut zdánlivě volnou cestu. V tom případě je potřeba nezmatkovat, raději počkat a poslechnout poučku o pravidlu pravé ruky - první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto. A dostanete-li se přece jen do patové situace, ze které není zdánlivě úniku, nechte promluvit zdravý rozum, ohleduplnost a gentlemanství – to na našich silnicích občas chybí.

Klidně, s rozvahou a bezpečně

Platí tedy to, že kde není jasně označená hlavní silnice (například dopravní značkou hlavní silnice, nebo značkou Křižovatka s vedlejší silnicí), nebo není trvale upravena přednost (značky Dej přednost v jízdě a podobně), tam jsou řidiči povinni řídit se pravidlem pravé ruky a dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz