Přednost v jízdě
Dát ve správnou chvíli a na správném místě přednost v jízdě je jednou z nejzákladnější věcí, kterou by si měl osvojit každý řidič. Ne-li tou nejzákladnější. V případě špatného vyhodnocení jde ve vteřině o škody na majetku, zdraví i životech. A že se nejedná o ojedinělé případy, hovoří statistiky posledních let. Nedání přednosti v jízdě je stále jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod – každoročně jich má na svědomí tisíce a bohužel také desítky mrtvých.
Kdy dát přednost v jízdě?
Na papíře je to jasné – zákon definuje přednost v jízdě tak, že je řidič povinen nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy. K tomu řidičům pomáhá pochopitelně příslušné dopravní značení – na křižovatkách větších měst se setkáváme se semafory, občas lze zahlédnout křižovatku či dopravní situaci řízenou policistou, ve většině případů ale tuto funkci zastávají dopravní značky.
Jsou to dopravní značky upravující přednost jako Dej přednost v jízdě (případně detailněji specifikované doplňkovými tabulkami), dále pak značka Stůj, dej přednost v jízdě, Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací, Hlavní pozemní komunikace a její konec, Přednost protijedoucích vozidel, Přednost před protijedoucími vozidly a značky oznamující křižovatky – s tučnou čárou vyznačenou hlavní silnicí. Klasické stojící značky pak mohou být v některých případech nahrazeny jejich variantou v podobě nástřiku vodorovného dopravního značení.
Přednost zprava
Na místech bez dopravního značení se pak uplatňuje notoricky známé, však někdy opomíjené pravidlo pravé ruky. Jeho princip spočívá v tom, že pokud přednost v jízdě nevyplývá z dopravních značek či semaforů, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům přijíždějících zprava. A pozor, to i na parkovištích!
A případné nerespektování výše uvedených pravidel může být „ohodnoceno“ 4 body do vašeho bodového systému a pokutou až do výše 5 000 Kč v trestním řízení.