Předjíždění - zásady správného předjíždění
Nesprávné předjíždění je spolu s nedáním přednosti, nepřiměřenou rychlostí a alkoholem nejčastější příčinou dopravních nehod u nás. Nehod, u kterých jde o majetek, zdraví i životy. Přitom jde opět o zcela zbytečné střety, kterým lze velice snadno předcházet. Stačí jen dodržovat několik zásad, být disciplinovaným řidičem a při řízení používat zdravý rozum.
Zásady správného předjíždění
Předjíždět můžeme každopádně jen tehdy, máme-li dokonalý přehled o situaci na silnici. A to všude – před námi, vedle nás, i za námi. Při předjíždění nikdy nesmíme ohrozit ostatní účastníky silničního provozu (ostatně stejně jako oni při předjíždění nesmí ohrozit nás - to znamená, že nesmí nijak bránit v předjíždění). Předjíždíme tedy zásadně na rovných a přehledných úsecích a tak, abychom se zase stihli bezpečně zařadit do původního (zpravidla pravého) jízdního pruhu. A vždy svoje záměry ostatním řidičům avizujeme pomocí blinkrů.
Velice důležité jsou pak tři následující faktory. Prvním jsou možnosti vašeho automobilu – pokud opravdu dobře neznáte auto, kterým jedete, jeho zrychlení a jízdní vlastnosti, je na místě opatrnost dvojnásobná. Druhým je počasí a stav vozovky obecně. Za hustého deště, sněhu, nebo v případě námrazy je riziko nehody opět o něco vyšší. A poslední neznámou je pak chování ostatních řidičů. Nikdy nemůžete vědět, zda auto před vámi nevyjede neočekávaně ze svého pruhu nebo jestli se na silnici neobjeví nečekaná překážka.
I značky pomáhají
Kromě míst, kde je předjíždění zakázáno zákonem obecně (například přechody pro chodce, křižovatky, železniční přejezdy atd.) jsou na silnicích úseky, kde se nesmí předjíždět z důvodu nepřehlednosti dopravní situace, nebo tam, kde dochází k častým střetům předjíždějících dopravních prostředků. V drtivé většině je to zákaz předjíždění B21A.
Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.