Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Pravidla první pomoci, aneb co dělat, když dojde k havárii
22.07.2019

Pravidla první pomoci, aneb co dělat, když dojde k havárii

Existují tisíce článků, pouček a doporučení, jak postupovat při havárii a jak poskytnout první pomoc. A jelikož i zde platí, že opakování je matka moudrosti, pojďme si připomenout ty nejdůležitější zásady.

Teorie a chladná hlava

Ačkoliv se názorným ukázkám a praktickým cvičením nic nevyrovná, ani teoretickou přípravu není radno podceňovat. Cokoliv se vám později v kritické situaci vybaví, může v důsledku zachránit lidský život. Budete-li mít navíc pocit, že alespoň teoreticky víte co dělat a jak postupovat, pomůže vám to zachovat chladnou hlavu, což může mít v těchto situacích cenu zlata.

Zajistit místo nehody

Prvotní chyba, které se lidé často dopouští, může mít totiž fatální následky. Nesmíme zapomenout, že okolní provoz běží dál a je potřeba takzvaně zajistit místo nehody. To znamená ji řádně označit výstražným trojúhelníkem, zapnout na autě výstražná světla a obléct si výstražnou vestu.

První pomoc

Další postup se odvíjí od závažnosti nehody. Pokud hrozí bezprostřední ohrožení života jako je silné krvácení, dušení, zástava dechu, nebo existuje riziko požáru, je potřeba co nejdříve vyprostit zraněné a poskytnout jim první pomoc – uvést je do stabilizované polohy, zastavit krvácení, při zástavě dechu neprodleně začít s nepřímou srdeční masáží – opakovaných 30 stlačení hrudníku do hloubky cca 5 cm následované dvěma vdechy do úst.

Jestliže to situace nevyžaduje, vyčkejte raději příjezdu hasičů a s obětí nehody pouze komunikujte a snažte se ji uklidnit. V ideálním případě, kdy jste na zvládnutí nehody minimálně dva, by měl jeden člověk co nejdříve obstarat přivolání záchranné služby, případně hasičů a policie. Využít můžete notoricky známá čísla 155, 150 a 158, případně univerzální 112.

Jsou-li zranění méně závažná, poskytněte obětem co největší komfort – pokuste se zajistit teplo a klid, ale v žádném případě nepodávejte žádné jídlo, léky ani tekutiny, při pocitu dehydratace raději jen osvěžujte obličej a rty namočeným kapesníkem.

A důležitá rada na závěr. Nikdo neví, jak se v takové situaci zachová, dokud se do ní nedostane. Zkuste se ale v každém případě zachovat správně a od nehody neodjíždějte – každá pomoc a akce je lepší než žádná.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami a dopravním zařízením.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz