Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Pravidla jízdy na kruhovém objezdu
22.05.2020

Pravidla jízdy na kruhovém objezdu

S kruhovým objezdem (jinak zvaným též rondel) se na našich silnicích setkáváme poměrně často. Jejich hlavním úkolem je nahradit nebezpečné a komplikované křižovatky. Při zjednodušeném schématickém pohledu na kruhový objezd zjistíme, že se v podstatě nejedná o nic jiného, než o soustavu několika jednoduchých křižovatek. Však také z hlediska terminologie mezi ně patří.

Bezpečnější varianta křižovatky

Na tom, jak moc plní svoji zamýšlenou funkci, mají ale jako vždy zásluhu hlavně samotní řidiči. Je pravdou, že oproti běžným křižovatkám bývá průjezd plynulejší, a také bezpečnější, jak dokazují dlouhodobé statistiky nehodovosti. Nicméně i zde se najdou výjimky potvrzující pravidlo a tak někdo občas na kruhovém objezdu přijde ke škrábanci nebo promáčklému blatníku.

Kdo má přednost?

O tyto, většinou naštěstí ne příliš vážné nehody, se pak obvykle postará nepozornost řidičů a nedodržování základních pravidel. Jako před každou křižovatkou, i před kruhovým objezdem je třeba snížit dle situace rychlost a naopak zvýšit pozornost a správně vyhodnotit dopravní situaci. Stále totiž koluje a panuje spousta mýtů, dohadů a omylů ohledně přednosti vozidel na kruhovém objezdu. Veškeré zprávy o změnách přednosti v jízdě dementovalo ministerstvo dopravy naposledy v roce 2019 v tomto přibližném znění – platí, že řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami "Kruhový objezd" společně se značkou "Dej přednost v jízdě!"nebo "Kruhový objezd" společně se značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu.

Jízda ve více pruzích

Jisté komplikace mohou nastat u kruhového objezdu s více jízdními pruhy. V tom případě ale nezbývá než odkázat na další poučky – auta se do pruhů řadí postupně dle výjezdu, kterým budou kruhový objezd opouštět (musí proto bedlivě sledovat dopravní značení, i to vodorovné), v žádném případě nesmí ohrozit a omezit řidiče ve vnějším pruhu a musí dávat znamení při změně pruhu, nebo při opuštění kruhového objezdu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz