Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Povinná výbava auta v 2019 - co již nemusíte mít
20.02.2019

Povinná výbava auta v 2019 - co již nemusíte mít

Povinná výbava automobilu jsou nástroje, náhradní díly a další doplňky předepsané k tomu, aby mohlo být vozidlo považováno za způsobilé k provozu na pozemních komunikacích . Tak ji definuje vyhláška 206/2018 sbírky. Jak je vidno dle názvu vyhlášky, prošla v loňském roce změnou. A protože, ruku na srdce, povinnou výbavu vnímá řada řidičů jako pár víceméně neznámých věcí v kufru a nutné zlo, není od věci si tyto změny připomenout.

Žárovky a pojistky ven

Na první pohled je znát, že povinná výbava se značně zeštíhlila, pochopitelně k radosti všech motoristů. Vyhláška, resp. její tvůrci reagovali na změny, kterými prošel automobilový průmysl, potažmo automobily samotné za poslední roky. Z původních osmi položek se nyní můžete dostat na pouhé tři. Důležité je slovíčko možná, protože pokud má vaše auto pneumatiky s indikací defektu a možností nouzového dojetí, sadu na bezmontážní opravu defektu (včetně kompresoru pro nafouknutí pneumatiky na požadovanou hodnotu) anebo sjednanou asistenční službu (obsahující výměnu pneumatiky 24 hodin denně), obejdete se nově bez rezervního kola, klíče na povolení/utažení šroubů kol a heveru neboli příručního zvedáku. V opačném případě jsou pro vás výše jmenované položky stále součástí povinné výbavy.

Pro všechny bez výjimky pak už neplatí nutnost vozit s sebou náhradní pojistky a žárovky . U modernějších aut už ostatně není leckdy snadné pojistku vyměnit svépomocí, výměna žárovky je pak vzhledem ke konstrukci světlometů pro většinu řidičů nadlidský či nemožný výkon.

Co do lékárničky?

Obrodou prošel také obsah lékárničky. Není už nutné v ní mít trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. Jelikož ale většina z nás řeší lékárničku zakoupením hotové sady, je třeba dávat především pozor, aby veškeré její komponenty byli v použitelném a bezvadném stavu, pak už ani není třeba hlídat její expiraci.

Méně není vždy více

Jak už bylo zmíněno, povinné vybavení se zredukovalo, nicméně zkušený a obezřetný řidič si rád pár šikovných věcí do kufru přidá . Povinná výbava je však základ – její absencí riskujete nejen tučnou pokutu v řádu tisíců korun, ale i nepříjemnosti v případě nouze. A pokud se chystáte na cestu do zahraničí, raději se podívejte, jak definují povinnou výbavu tam.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz