Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Poškození dopravních značek
30.01.2019

Poškození dopravních značek

Dopravní značky představují důležitý komunikační prvek v úpravě provozu na pozemních komunikacích a jejich poškozování nebo ničení může být kvalifikováno jako přestupek nebo i trestný čin. Zákon specifikuje celou řadu věcí, které jsou spojeny s tím, že je dopravní značení poškozeno. Jedná se třeba o ohnutí značky, její otočení, může se jednat také o její povalení, nebo zakrytí, či znečištění. To vše je výčet hlavních situací, které mohou nastat. Co tedy dělat v takové situaci a co za to hrozí?

Obecné ohrožení

Je nutné myslet i na to, že dopravní značka je v rámci provozu velmi důležitým prvkem, který usměrňuje dopravu a stará se o celkovou bezpečnost, tedy že vlivem poškození může dojít k takzvanému obecnému ohrožení. Rázem se z drobné klukoviny může stát i celkem závažný prohřešek. Hlavně potom v souvislosti s tím, pokud se skutečně něco stane. Proto je důležité poškození dopravního značení OKAMŽITĚ nahlásit.

Finanční náhrada

Také nelze zapomínat na to, že něco bude stát i navrácení značky do původního stavu, nebo případně i celá její výměna. Dané náklady tak mohou být spojeny s vymáháním po osobě, která způsobila poškození.

Co říkají zákony

Zákony věnující se této problematice jsou 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, a zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Právě podle této dvojice se daný čin nejenom posuzuje, ale pochopitelně dochází také k tomu, že se podle toho i soudí, včetně trestů, které se k jednotlivým činům vážou.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz