Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Pomáhají tzv. „ostrůvky“ snížit počet nehod?
14.05.2018

Pomáhají tzv. „ostrůvky“ snížit počet nehod?

Střední dělící ostrůvky, nebo také ochranné ostrůvky, patří k prvkům tzv. dopravního zklidňování. Vložením středního dělícího ostrůvku mezi dva protisměrné jízdní pruhy vznikne dělený přechod, nabízející snazší a bezpečnější přecházení. Pomáhají ale tyto ostrůvky opravdu ke snížení počtu dopravních nehod?

Jaké jsou výhody a nevýhody ochranných ostrůvků?

Nic není černobílé, a platí to i v případě ochranných ostrůvků. Přestože se může na první pohled zdát, že jejich instalací dochází opravdu k bezpečnějšímu provozu, mají i ony některé nevýhody, které mohou naopak množství nehod zvýšit.

Jako hlavní nevýhoda se jeví skutečnost, že je to jednoduše další těleso ve vozovce, do kterého může neopatrný řidič narazit. Nesmíme zapomínat ani na cyklisty, kterým se v místě takových ostrůvků zvyšuje pravděpodobnost středu se souběžně jedoucím vozidlem a to proto, že jízdní pruh je v tomto místě užší.

Na druhou stranu jsou však ochranné ostrůvky určeny především pro zvýšení bezpečnosti chodců. Regulují rychlost vozidel na hodnotu, blížící se nejvyšší dovolené rychlosti, lépe identifikují přechod pro chodce, chodci přecházejí kratší vzdálenost a vždy jen v jednom pruhu, což má za následek i zvýšení plynulosti dopravy.

Pomáhají tedy ostrůvky ke snížení počtu nehod?

Dle představitelů měst ano, je ale potřeba vzít v úvahu další věci. Přestože počet mrtvých na silnicích klesá, vzrůstá počet zabitých chodců. To je bohužel dáno jak nepozorností chodců samotných, která se vztahuje k zákonu o dání přednosti na přechodu, tak častým nedodržováním reflexních prvků na oblečení a v neposlední řadě nevěnování se svému okolí díky fenoménu tzv. „smartphone zombies“. Místo sledování okolí a dopravních značek totiž chodci často sledují obrazovku svého chytrého telefonu a mnohdy tak nemají žádnou kontrolu nad tím, co se děje kolem nich.

Žádná konkrétní statistika na to, zda střední dělící ostrůvky pomáhají ke snížení počtu nehod, nebyla dosud zpracována, ze statistik lze však odvodit, že na snížení počtu dopravních nehod máme největší vliv vždy pouze my, chodci.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz