Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Platnost vodorovné dopravní značky
24.11.2019

Platnost vodorovné dopravní značky

S vodorovným dopravním značením se setkáváme na každém kroku, lépe řečeno na každém ujetém metru. Používá se všude tam, kde je umístění a montáž klasických dopravních značek nevhodná, nebo nemožná. Pro řidiče, chodce a všechny ostatní účastníky silničního provozu jsou však stejně závazné a důležité.

Jedná se koneckonců například o notoricky známé přechodové zebry, vymezení autobusových, trolejbusových a tramvajových zastávek, parkovací a jízdní pruhy nebo směrové šipky. Stejně tak ale mohou upravovat přednost v jízdě anebo třeba taky možnosti předjíždění takzvanými přerušovanými, plnými, nebo dvojitými čarami.

Kdy platí a kdy ne?

A stejně jako pro veškeré jiné dopravní značení, i to vodorovné má svoje specifika a pravidla, které podmiňují jeho platnost. Konkrétně jde o přesné rozměry, barvy, použité materiály a umístění, které je třeba dodržet, aby bylo dopravní značení považováno za platné. Vodorovná dopravní značka musí být také dobře viditelná, nezaměnitelná a neporušená.

Kromě toho, umisťování dopravního značení na veřejných komunikacích může provádět je osoba k tomu pověřená příslušnou institucí. Tato kompetence spadá obecně do portfolia ministerstva dopravy a je ošetřena v několika zákonech, vyhláškách a normách. Z těch nejdůležitějších to jsou Zásady pro vodorovné dopravní značení na pozemních komunikacích, zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a česká státní norma vycházející z evropské normy EN 1436+A1 Vodorovné dopravní značení - Požadavky na dopravní značení.

Je tedy vidno, že umísťování vodorovného značení je ošetřeno důkladně a podomácku provedený nástřik je nejen neplatný, ale v některých případech také právně postižitelný.

Jak poznat neplatné značení?

V případě, že je třeba dočasně nebo trvale ukončit platnost vodorovného dopravního značení, postupuje se následovně. Pokud je potřeba po určitou dobu, například dočasnou změnou dopravní situace, zneplatnit vodorovné dopravní značení, je třeba jej „přeškrtnout“ žlutými souvislými čarami.V případě definitivního zrušení se pak musí kompletně odstranit z vozovky a to tak důkladně, aby nemohlo ani z pozůstatků docházet ke zmatení řidičů.  

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz