Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Platnost dopravních značek
18.12.2018

Platnost dopravních značek

Čas od času se objeví debata, kde se řeší otázka platnosti dopravních značek. Ať už jde o internetovou diskuzi, řešení právního sporu, nebo jen nejasný výklad legislativy, někdy zkrátka vyvstanou pochybnosti o tom, zda je ta či ona dopravní značka a její výklad pro řidiče relevantní. Řešení nebývá jednoduché, pojďme se proto podívat na právní okolnosti platnosti dopravních značek.

Jak má značka vypadat?


Pokud si u některé dopravní značky budeme klást otázku, zda platí, nebo ne, dá se celá problematika zjednodušeně rozdělit na dva pohledy. Platnost dopravní značky podmiňují jednak její fyzický stav a jednak její samotný vzhled a umístění.Umístění a to, jak má dopravní značka vypadat, tedy její rozměry, použité barvy a symboly jsou definované v několika zákonech, vyhláškách a normách (viz níže). A jen ty značky, které splňují veškeré náležitosti uvedené v těchto dokumentech lze umístit na dopravní komunikace za účelem řízení a organizace dopravy.

Je tedy ze zákona pevně dané, jak má vypadat veškeré dopravní značení, se kterým se můžete na našich silnicích setkat, tedy:

  • svislé dopravní značky (výstražné, zákazové, příkazové a informativní)
  • vodorovné dopravní značky
  • světelné signály
  • akustické signály
  • ostatní dopravní zařízení (kužely, směrové desky, sloupky, atd.)

Je zřejmé, že podomácku vyrobená značka zákazu zastavení vám parkovací místo před domem nezajistí. Z přehledu výše také vyplývá, že není možné problematiku vztahovat na jen na klasické, svislé, tedy „stojící“ značky, ale i na ty vodorovné, čili veškeré značení, pruhy, zóny a nástřiky na vozovce. Ty přece jen o něco více podléhají povětrnostním vlivům a za silného deště, sněhu, či mlhy jsou prakticky neviditelné.

Víme tedy jak má značka vypadat, dalším pohledem je samotný reálný fyzický stav značky. Veškeré dopravní značení by mělo být zřetelné, dobře viditelné a nezaměnitelné. Zde také můžeme zmínit, kdo je za stav dopravního značení zodpovědný. Je to vcelku jednoduché, jen je třeba si uvědomit, kde taková značka stojí. Jak říká silniční zákon, vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát, vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. Vlastníkem účelových komunikací je pak právnická nebo fyzická osoba.

Ale jak se dozvíme později, ani účastník silničního provozu, ani majitel komunikace není oprávněn sám o sobě posuzovat platnost dopravního značení, což nám situaci činí ještě zamotanější.

Kdy můžeme značku ignorovat?

A teď už tedy k otázce nejzásadnější – kdy je dopravní značka platná a kdy ne? Zákon praví, že každý účastník silničního provozu se musí řídit světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace. Potud je vše jasné a není prostor k polemice. Ovšem v zákoně je zakotveno i to, že přestože značka není zcela v souladu s technickými předpisy stran tvaru, barev a umístění, není v kompetenci řidičů a chodců rozhodovat o platnosti značky.Zkrátka a dobře, ač se nám zdá jakákoliv dopravní značka nevhodně umístěná, neúčelná, poškozená či nesmyslná, je naší povinností se jí řídit.

Trochu kontroverzní výklad, vzhledem k výše řečenému, nicméně odráží realitu, se kterou se můžeme na silnicích setkat. Představte si situaci, kdy u silnice uvidíte značku, která je pokroucená, zrezlá, vybledlá, počmáraná fixou od neznámého vandala, nicméně stále je na ní patrné omezení rychlosti, nebo zákaz zastavení. Jakkoliv by se mohlo zdát, že taková značka postrádá významu a platnosti, opak je pravdou. I tato značka je stále platná, a pokud byste se rozhodli ji ignorovat, můžete se se zlou potázat. Přesněji řečeno, s policistou, třímajícím v ruce pokutu. A pakliže byste se chtěli odvolávat ke stavu značky, jejíž zákaz jste porušili a neobměkčíte přitom strážce zákona, můžete to na konec dotáhnout až k soudu, který bude vaši stížnost individuálně posuzovat a s drtivou pravděpodobností rozhodne ve váš neprospěch.

Jediné, co tak můžete krom respektování dopravních předpisů udělat, je upozornit příslušné úřady nebo policii na tuto nepříliš reprezentativní a zavádějící dopravní značku.

A v každém případě neuděláte chybu, pokud se budete řídit jednoduchým pravidlem – i když máte o platnosti dopravního značení pochybnosti, vždy je lépe v každém případě zachovat maximální opatrnost a obezřetnost.

Podle zákona

Jak již bylo řečeno, umístění a to, jak má dopravní značka vypadat, tedy její rozměry, použité barvy a symboly jsou definované v několika zákonech, vyhláškách a normách – především zákon č.361/2000 Sb., vyhláška č. 294/2015 Sb. (která nahradila dlouho platnou vyhlášku č. 30/2001 Sb.)a technická norma ČSN 01-8020.

A jen ty značky, které splňují veškeré náležitosti uvedené v těchto dokumentech lze považovat za platné a závazné. Zejména ve vyhlášce 294/2015 Sb. se můžeme dočíst a názorně vidět, jak má vypadat veškeré dopravní značení, se kterým se můžete na našich silnicích setkat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz