Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Orientace dětí v dopravě: Naučte je správně a včas
22.06.2023

Orientace dětí v dopravě: Naučte je správně a včas

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. To platí u spousty činností, jízdy na kole jakbysmet. Nejde však jen o zvládnutí jízdy samotné, důležitější je dobrá orientace v silničním provozu a znalost dopravních značek a ostatních pravidel. S dopravní výukou je proto vhodné začít už v co nejútlejším věku, kdy je poměrně snadné dětem vštěpovat nové informace a odnaučovat zlozvyky.

Dítě jako účastník dopravy

Všechny tyto návyky a znalosti se jim pak budou pochopitelně hodit po celý život, během dětství a dospívání jim však mohou zachránit zdraví, nebo dokonce život. Musíme si totiž uvědomit, že dítě je nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu. Často jsou hůře vidět, nemají reflexy a reakce dospělého člověka a jejich křehká a nevyvinutá tělesná konstituce je sama o sobě příliš neochrání.

Bezpečnost na prvním místě

Opět proto musíme použít otřepanou větu o bezpečnosti, která by pro nás měla být vždy prioritou číslo jedna. Nedbejte na svoje pohodlí, nehleďte na vzdálenost, kterou se chystáte ujet, nespoléhejte na řídký provoz. Nehoda vás může potkat kdykoliv a kdekoliv a právě povinná výbava často rozhoduje o jejím následku. Helma, světla, odrazová skla a další prvky povinné výbavy by se pro vás měly stát standardem, bez kterého se nevydáte na žádnou cestu – buďte dětem dobrým příkladem.

Dopravní výchova od malička

Dalším aspektem je pak samotná orientace v dopravních předpisech a silničním provozu vůbec. Už od ranného věku můžete dětem postupně začít vštěpovat základní poučky a pravidla. Jak funguje semafor, co znamenají jednotlivé dopravní značky, jak se máme chovat na přechodu pro chodce, jaký význam má stezka pro cyklisty…To vše si může dítě zábavnou formou osvojit už v předškolním věku a vytvořit si tak dobrý základ pro pozdější vzdělávání.

Na kolo s jistotou

A třetí zásada – bezpečnost a teorii můžeme zvládnout i z gauče, pro praktický výcvik ale potřebujeme sednout na kolo. A naučit se na něm pořádně a s jistotou jezdit. Dítě by nemělo spoléhat na rodiče, ale být samo schopné se zorientovat, umět se rozhlédnout, vědět jak se zachovat na křižovatce a být zkrátka stále ve střehu. Aby se všem těmto činnostem mohlo plně věnovat, potřebuje nejdříve zcela suverénně zvládat jízdu samotnou. A k tomu nezbývá než trénink, trénink a trénink.

 

V tréninku a teoretické průpravě vám přejeme mnoho zdaru a také trpělivosti. Nezapomeňte, že žádný učený z nebe nespadl a mnohdy je lepší lekci odložit, než dítěti dopravní výchovu nadobro znechutit. A pokud je to možné, neváhejte ho svěřit do rukou příslušníků dopravní policie nebo vyškolených instruktorů v rámci nějaké vzdělávací akce. Takto získané informace se přece jenom lépe přijímají a pamatují.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz