Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Objíždění tramvaje - kdy můžu objíždět a kdy ne?
26.06.2020

Objíždění tramvaje - kdy můžu objíždět a kdy ne?

Pokud pro vás není jízda ve větších městech denním chlebem, může být řešení dopravní situace, ve které figuruje tramvaj, téměř adrenalinovým zážitkem. Avšak ani ostřílení šoféři leckdy nevyhodnotí situaci úplně správně a riskují tak nepříjemné komplikace, narušení plynulosti dopravy a nehody. Mnoho omylů kupříkladu panuje o objíždění tramvaje a pravidel s tím souvisejících.

Kdy má tramvaj přednost

Spousta řidičů se domnívá, že tramvaj má vždy přednost, nebo z respektu z její velikosti raději zastaví a nechají ji projet. Na druhou stranu, řada řidičů tramvají tuto všeobecně zavedenou zvyklost ráda přijímá, což ve finále nijak nepřispívá k pořádku na silnicích.

Nejužitečnější informací je tedy to, že značky, které upravují přednost v jízdě („Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“), platí stejně tak pro automobily jak pro tramvaje.

Tramvaj má naopak přednost před řidičem odbočujícím vlevo, nebo pokud dává znamení při změně směru jízdy či odbočování.

Je-li povolena jízda podél tramvaje vlevo (viz dopravní značka „Objíždění tramvaje“) a automobil se chystá odbočit vpravo, má i v tomto případě přednost tramvaj.

Ostrůvky a zastávky

Zvláštní pozornost je třeba dbát na jízdu kolem zastávek a nástupních ostrůvků. Stejně jako u všech jiných prostředků hromadné dopravy, nesmí účastníci nikterak ohrozit nastupující či vystupující pasažéry. Pokud se jedná o zastávku bez zvýšeného nástupiště, nebo nástupního ostrůvku, musí řidič automobilu zastavit a vyčkat bezpečného nastoupení a vystoupení cestujících.

Jak ale hovoří předpisy, v každém případě však může řidič vozidla vjet na tramvajový pás pouze při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to nezbytně okolnosti.

Jinými slovy, objíždění tramvaje a její přednost v dopravě je zákonem jasně daná a je jen na nás, abychom tyto předpisy a nařízení dodržovali.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz