Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nové dopravní značky
19.03.2020

Nové dopravní značky

Většina dopravních značek je pro řidiče notoricky známá. A ačkoliv musíme sebekriticky uznat, že ne vždy plně respektujeme jejich nařízení, asi bychom dokázali říct minimálně jejich název a význam. Nicméně, od absolvování autoškoly většině z nás už pár let uteklo, a pokud nejste s pravidelnými změnami v oblasti dopravních značek seznamováni třeba v rámci školení služebních vozidel, můžete čas od času na silnici narazit na značku, která vám není zcela jasná a známá. Jistě, piktogramy by měli být jasné i bez hlubšího výkladu, nezaškodí se ale občas nachytřit a  podívat se, co je v dopravním systému nového.

Držme si odstup

Cenu za nejnovější, nejrozšířenější a nejužitečnější značku by v této kombinaci patrně získala značka „Bezpečný odstup“. Lépe tedy řečeno soustava dopravního značení, skládá se totiž ze značky samotné a doprovodného vodorovného značení. Řidičům pak tedy má pomoci dodržet bezpečný odstup od vozidla před nimi: kolik šipek vidí řidič na značce, tolik by měl vidět na silnici před sebou. Vidí-li jich méně, jede příliš rychle – prosté a účinné.

Nové trendy v osobní dopravě

Není tomu tak dávno, co někteří obyvatelé a zastupitelé v městských radách bojovali proti vjezdu různých vozítek do center a historických částí měst. Ministerstvo dopravy je vyslyšelo a tam kde tento zákaz vešel v platnost, můžete vidět značku zakazující pohyb osob na osobních přepravnících – jedná se o známé segwaye, hoverboardy a podobně.

Novinky i v parkování

Ačkoliv nepatří až tak mezi úplné novinky, stále není úplně zažité značení některých parkovacích míst doplňkovou tabulkou „K+R“ nebo třeba „P+R“ a další. Všechno jsou to zkratky anglických slov a například takové Kiss + Ride vyzývá řidiče ke  krátkému zastavení, rozloučení se s pasažérem a následnému odjezdu. V případě „Park + Ride“ máte zaparkovat a pokračovat dále hromadnou dopravou.

A pozor, nové značky pro nás mohou být i ty u nejbližších sousedů za hranicemi – víte například, jak vypadá značka zakazující stání v lichých nebo sudých dnech používaná na Slovensku?

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz