Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nová záchranářská ulička
25.03.2019

Nová záchranářská ulička

Jedním z největších problémů, se kterým se při dopravních nehodách potýkají složky integrovaného záchranného systému, je neprůjezdnost silnic a dálnic k místu nehody. To mají často na svědomí řidiči, kteří buď z nevědomosti, nebo z nedbalosti zůstávají stát v kolonách a nevytvoří dostatečný prostor k průjezdu vozidel zdravotní záchranné služby, hasičů a policie.

Nová zákonná povinnost


O října roku 2018 proto platí nařízení, dle kterého jsou řidiči povinni v koloně vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy. Konkrétně se této problematice věnuje § 41 odstavec 8 zákonu o provozu na pozemních komunikacích. V praxi to znamená, že při příjezdu do kolony mají vozidla na víceproudé silnici vytvářet volnou uličku, širokou minimálně 3 metry. Vozidla jedoucí v levém pruhu se řadí co nejvíce doleva, vozidla v ostatních pruzích zase doprava. Jako pomůcka pro lepší představu můžou posloužit prsty pravé ruky. Při pohledu na hřbet ruky představuje palec levý jízdní pruh, ukazováček a prostředník pak pravé jízdní pruhy. Prostor mezi palcem a ostatními prsty tedy symbolizuje prostor, který by při stání v koloně měl automaticky vzniknout. Proto je důležité se řadit na správná místa už při příjezdu do kolony a udržovat si bezpečnou vzdálenost za vozidlem před vámi.

Zneužití se trestá!


Zákon také pamatuje na bezohledné a vypočítavé řidiče, kteří by chtěli takto vzniklou mezeru využít ke svému osobnímu prospěchu a předjet ostatní stojící vozidla. Takovéto jednání je považováno za zneužití uličky určené pro vozidla s právem přednostní jízdy a může být pokutováno částkou až 2 500 Kč. Česká republika se tak zařadila k mnoha jiným evropským státům jako je například Německo či Rakousko a záchranné složky se snad konečně dočkají pohodlnějších a rychlejších cest k dopravním nehodám. Nezapomeňte na to, až se budete blížit ke stojící koloně, můžete svým jednáním zachránit život.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz