Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Na co mám nárok při dopravní nehodě
28.06.2021

Na co mám nárok při dopravní nehodě

Dopravní nehoda není nic příjemného, ať už jste v roli oběti, či viníka. Minimálně se jedná o ztrátu času, jednání s pojišťovnami, v horších případech o škody na majetku. V těch nejhorších pak i na zdraví, nebo životech. Všem ze srdce přejeme, ať se vás vždy týkají maximálně ty první případy – i u těch je ale dobré vědět, na co máte při dopravní nehodě nárok.

Zdraví, i majetek

V prvé řadě (a opět se musíme vrátit k těm horším variantám dopravních nehod) máte v každém případěnárok na lékařské ošetření a nezbytnou péči. Další nároky se už mohou lišit případ od případu. Většina nároků se totiž odvíjí od sjednaného povinného ručení, případně dalších připojištění.

 

Co jistí povinné ručení?

Povinné ručení (jak už sám název říká) je povinností každého majitele motorového dopravního prostředku. Bez něj byste vůbec neměli vyjíždět na silnici, v případě dopravní nehody vám pak hrozí velké problémy a komplikace. Z vašeho povinného ručení totiž potom pojišťovna hradí veškeré náklady spojené s likvidací škod po dopravní nehodě. A může to být náhrada škod hmotných i nákladů souvisejících s léčením a pracovní neschopností.

 

Co můžete očekávat?

V případě, že je z hlediska zákonů vše v pořádku, máte nárok na odškodnění za bolest, psychickou újmu, úhradu nákladů spojených s léčbou (včetně péče o poškozenou osobu), náhradu za ušlý zisk nebo výdělek a v případě trvalých následků též kompenzaci ve smyslu ztíženého společenského uplatnění.

Veškeré nároky jsou zpravidla předmětem vyšetřování a schválení pojišťovny a zainteresovaných úřadů. Povinné ručení také nepokrývá škody, které jste si sami způsobili na svém vozidle.

Za zmínku tedy stojí to, že naprostá většina řidičů má nárok na další nadstandardní služby, které poskytuje jejich pojišťovna v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění – ty je potřeba prostudovat a seznámit se s nimi u každé pojistné smlouvy zvlášť.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, eshop, který prodává dopravní značení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz