Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Můžete využít propůjčené dopravní značení kdekoliv a kdykoliv se Vám zlíbí?
23.01.2018

Můžete využít propůjčené dopravní značení kdekoliv a kdykoliv se Vám zlíbí?

Půjčili jste si dopravní značky a nyní se chystáte, že je umístíte na komunikaci? POZOR! Rozhodně to nemůžete udělat svévolně, jak se vám zlíbí. Takzvaná prováděcí vyhláška zákona o pozemních komunikacích jasně uvádí, že svévolné umístění dopravního značení je zakázané. To je první věc, kterou si zapamatujte.

Kdy nesmíte značky svévolně použít?

Výše uvedené informace si pojďme částečně rozšířit. A to s ohledem na to, kde je nesmíte svévolně používat. Dopravní zařízení či značky nelze dle vlastního úsudku využívat třeba v případě místní úpravy provozu, stejně jako je nejde používat ani v rámci přechodné úpravy provozu. Máme na mysli třeba situace spojené se stavebními pracemi, nebo kulturní akcí. Kdy je nutné provoz usměrnit správným a bezpečným směrem. I když máte v hlavě vizi, jak na to, svévolně to udělat nemůžete.

Co musíte udělat? Podat si žádost

Jak tedy postupovat, pokud potřebujete provoz upravit? Je třeba zvolit zákonný postup, který začíná podáním žádosti. Tento postup charakterizuje § 77 odst. 1 odst.2 z. č. 361/2000. Následně je vše na úřednících. Pokud vás zajímají termíny, počítejte s tím, že rozhodnutí nepadne dříve než za pět dní, a zároveň nepadne déle, než za 30 kalendářních dní. Toto jsou jasně dané lhůty, ke kterým se váže i to, že správní orgán by měl o umístění rozhodnout bez zbytečného odkladu. Vám však doporučujeme raději počítat s nejdelším termínem.

Kde se žádost podává?

Na závěr připomeňme, že místa podání žádosti nejsou vždy stejná. U silnic prvních tříd je to krajský úřad. U dálnic a rychlostních silnic zase Ministerstvo dopravy. Pokud jsou o komunikaci druhých nebo třetích tříd, nebo se jedná o konkrétní místní komunikaci, je třeba podat žádost na obecní úřad s rozšířenou působností. Tato varianta obvykle bývá nejjednodušší a pro žadatele nejschůdnější.  A to i s ohledem na rychlost vyřízení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz