Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Mohou řidiči skútru či motorky předjíždět kolony mezi auty? Co na to zákon?
22.07.2019

Mohou řidiči skútru či motorky předjíždět kolony mezi auty? Co na to zákon?

Dopravní zácpy nejsou bohužel nic výjimečného a zvlášť ve větších městech se jim čas od času nevyhne žádný motorista. Pokud sedíte v autě, nezbyde vám, než se obrnit trpělivostí a čekat, až se kolona pohne zase kousek dopředu. Jestliže jste ale vyrazili na motorce, nebo na skútru, zdá se být čekání v koloně nehorázným plýtváním časem. Mezi auty se dá s trochou opatrnosti vždycky nějak prokličkovat, tak proč toho nevyužít, že? Není to ale nakonec porušení zákona?

Co je to kolona?

Zákon vyloženě neupravuje problematiku předjíždění skútrů v kolonách, chce to tedy trochu detektivní práce a dohledávání. V prvé řadě je si třeba ujasnit, co je to vlastně kolona. V zákoně 361/2000 sbírky, je definována jako souvislý proud více vozidel, u kterého nelze předjíždět každé vozidlo jednotlivě, rozestup mezi jednotlivými vozidly při předjíždění nebo objíždění neumožňuje bezpečné zařazení.

Už z této věty vyplývá, že kolona a předjíždění nejde moc dohromady. Existuje však výjimka, popsaná v paragrafu 57 téhož zákona: „Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.“ Cyklistům je tedy v některých případech předjíždění v koloně povoleno – ovšem jen cyklistům.

Kdy se nesmí předjíždět?

Výčet zákonů pro úplnost doplníme o poslední informaci ze zákona č. 361/2000 sbírky, kde se v paragrafu 17 mimo jiné dočteme, že řidič nesmí předjíždět, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet.

Zvážíme-li tedy veškerá uvedená fakta, vyjde nám, že řidič skútru, předjíždějící v koloně nejedná zcela v souladu se zákonem. A jestliže vám to přece jen nedá a rozhodnete se zariskovat, buďte hlavně opatrní a pospíchejte raději pomalu.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami a dopravním zařízením.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz