Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Kdy je dopravní značka neplatná
26.05.2021

Kdy je dopravní značka neplatná

Čas od času by si asi každý řidič přál, aby některá značka neplatila. Obzvláště ty omezující rychlost, nebo zakazující parkování. Kupodivu ale existuje jen velmi málo případů, kdy můžeme značku opravdu a s klidným svědomím označit jako neplatnou.

Dočasné zneplatnění dopravní značky

Tím nejčastějším je úmyslné zneplatnění značky. Obvykle v případech, kdy probíhá rekonstrukce silnice, je nutné zprůjezdnit oba směry jednosměrné ulice, nebo třeba umožnit parkování na místech, kde je to za normálních okolností zakázáno. V tom případě se dopravní značka odstraní úplně, překryje se, opatří doplňující informativní tabulkou, nebo přeškrtne tak, aby splňovala příslušné technické požadavky. Toto vše samozřejmě smí pouze osoba k tomu oprávněná, nebo zplnomocněná.

Neoficiální dopravní značky

Druhým případem může být případ, kdy dopravní značku umístí svévolně někdo, kdo k tomu nemá právo. Pokud například někomu vadí rychlá jízda automobilů pod okny domu a proto si na sloupek u plotu umístí značku omezující rychlost, má smůlu. Jednak riskuje oplétačky s úřady a jednak zbytečně investoval do nákupu nebo dokonce výroby dopravní značky. A to také proto, že nejen rozměry, ale i umístění dopravního značení musí odpovídat platným předpisům a normám.

Poškozené a nečitelné značky

A konečně poslední možností jsou dilemata řidičů nad některým dopravním značením. Ne vždy je v dobré kondici a pak se může zdát na místě uvažování, zda je i nabouraná, ohnutá, zrezivělá a posprejovaná značka stále platná. Zde však zákon hovoří zcela jasně v tomto smyslu -  jakkoliv se účastníkovi silničního provozu jeví z tohoto důvodu značka jako neplatná, není oprávněn její platnost posuzovat a je povinen se jí řídit. Není však na škodu na takovýto případ upozornit příslušné úřady či policii. A v případě, že by kvůli nerespektování takovéto značky spáchal dopravní přestupek, nebo dokonce dopravní nehodu, musí víceméně spoléhat na individuální posouzení takového případu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz