Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Kde jsou radary v Praze - přehledná mapa
26.05.2021

Kde jsou radary v Praze - přehledná mapa

Zdroj: dopravniinfo.cz

Radary měřící rychlost jsou v posledních letech noční můrou řady řidičů, na druhou stranu velkou měrou pomáhají na silnici udržovat vyšší míru bezpečí a krotit neukázněné řidiče. O úspoře lidských zdrojů a kapacit z řad příslušníků policie ani nemluvě. Spousta z těchto přístrojů totiž dokáže identifikovat vozidlo nedodržující maximální povolenou rychlost a pořídit kompromitující fotku, která slouží jako podklad pro následující pokutu. Jak ale vlastně radary a měřící kamery fungují, kde si na ně v Praze dávat pozor a jak na ně lze vyzrát?

Limity a tolerance

Veškeré zařízení, které se používá policií pro oficiální měření rychlosti, musí odpovídat zákonu o metrologii. Zjednodušeně řečeno, musí mít platnou kalibraci, která zaručuje fungování v určitých tolerancích. Při rychlosti do 100 km/h se jedná o 3 km/h, při rychlosti vyšší se pak počítá s odchylkou 3%. To celé znamená, že by nemělo nikdy dojít k tomu, že je řidič pokutován neoprávněně – vždy se počítá s malou rezervou, která pokryje rozdíl mezi tachometrem v autě a údaji na měřicím zařízení.

Radary falešné a prázdné...

Ne všechny radary a měřicí kamery jsou však zdrojem potencionálních pokut. Některé pouze řidiče na překročenou rychlost upozorní, jiné jsou jen imitací radaru a některé slouží jen jako prázdná schránka pro případné uložení radaru. Krom toho samozřejmě existují měřidla mobilní, které také vyhodnocují rychlost na základě pohybu vozidla mezi dvěma místy.

Chytrá aplikace

Jen v Praze se nachází destíky kamer, radarů a semaforů detekující překročení rychlosti. A na jejich rozmach pochopitelně reagují také vývojáři mobilních aplikací a navigací. Příkladem může být navigační software Waze, který je k dostání zdarma a na jeho fungování se podílí samotní uživatelé. Ti můžou kromě dopravních komplikací a nových tras pro ostatní zaznamenávat i měřicí radary. A vy tak můžete získat pěkně přehlednou mapu míst s radary a měřicími zařízeními a to nejen v Praze.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz