Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jízda v levém pruhu - kdy vás mohou pokutovat
20.02.2019

Jízda v levém pruhu - kdy vás mohou pokutovat

Ač si to mnoho řidičů neuvědomuje, jízda v levém pruhu, případně pruzích má svoje pravidla a zákonitosti, které je třeba nejen znát, ale i dodržovat. Konkrétně jsou specifikovány v zákoně o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb. Doslova v něm stojí, že v ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování . Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit.

Po předjetí zpátky doprava

Z toho jasně vyplývá, že levý jízdní pruh na dálnici nebo víceproudé silnici mimo obec slouží primárně pro předjíždění, nikoliv však pro souvislou jízdu. Výjimkou je zde jízda ve dvou pruzích v případě vzniku kolony. Praxe však bývá bohužel jiná. Prázdný levý pruh vnímá většina řidičů jako pohodlnou alternativu pro většinou plnější pruh pravý . Vědomě či nevědomě tak ale ohrožují ostatní řidiče a brání plynulému provozu. Vystavují se tedy nejen riziku havárie, ale i pokutovaní ze strany policie. Dotyčného v tom případě neomlouvá ani mnohdy žalostný stav pravé části vozovky.

Ve finále i zákaz řízení

I u nás se tedy můžeme stále častěji setkat s finančním postihem za toto nebezpečné a sobecké chování – na místě 2 000 Kč, ve správním řízení i 2 500 Kč. Související přestupky jsou pak především nebezpečné a ohrožující předjíždění, které vás může stát stejně tolik korun a až pět bodů navíc a takzvané podjíždění, bohužel také poměrně častý jev na našich silnicích; tam už jsou sazby opět o něco přísnější, sedm bodů, až deset tisíc korun pokuty ve správním řízení a jednoroční zákaz řízení.

Je tedy zřejmé, že pravidla pro jízdu v levém pruhu není radno podceňovat. Nejen kvůli pokutám a trestným bodům, ale především kvůli bezpečnosti svojí i těch druhých.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz