Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak na jízdu na ledu, aneb jak nehavarovat
28.10.2020

Jak na jízdu na ledu, aneb jak nehavarovat

Připravovat se na jízdu po ledu je jako připravovat novopečeného tatínka na asistenci u porodu – můžete si o tom přečíst spoustu pouček, názorů a rad, jenže ani v tomto případě se nejde stoprocentně připravit pouze teoreticky. Ale i tak je dobré mít v hlavě a pod kůží pár zásad, které se vám v kritické chvíli můžou velice hodit.

Kdo je připraven, není překvapen

Nejlepší obrana je útok a nejlepší opatření, je prevence. Proto tedy sledujte dopravní zpravodajství, předpověď počasí a aktuální klimatické podmínky – a podle toho jednejte. Jestli nemusíte, v kritických dnes nevyjíždějte. Musíte-li, buďte ve střehu. Sledujte venkovní teplotu, chování ostatních aut na silnici a nenechte se zmást zdánlivě suchou a neškodnou silnicí. Mnohé vám také řeknou dopravní značky – řada jich upozorňuje na náledí, nebezpečí smyku a jiná rizika. A věřte, že tam nejsou jen tak pro legraci, ale mají svůj význam.

V každém případě nepospíchejte, zvolte raději nižší rychlost, nepředjíždějte v nepřehledných úsecích a před prudkou zatáčkou opět raději uberte plyn. A dvojnásob důležitý je v těchto případech bezpečný rozestup. Brzdná dráha na ledu nebo námraze se razantně prodlužuje – klidně i desetinásobně oproti brzdění na suché vozovce.

Chladná hlava, šikovné ruce

Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a tudíž se i sebeopatrnější řidič může dostat do nepříjemného smyku, či takzvaných hodin, kdy je vůz prakticky neovladatelný. Za takové situace je těžké zachovat chladnou hlavu, ale je dobré vědět, že nejlepší je točit volantem ve stejném směru, kam klouže zadní část auta – lidově řečeno jít volantem kufru naproti. Za každých okolností držte pevně volant a odolejte nutkání brzdit, můžete tím způsobit blokaci kol a ještě větší škodu. Obzvlášť, používáte-li elektronické asistenty jako jsou ABS nebo ESP.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz