Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak se řeší nebezpečná místa českých silnic?
23.05.2019

Jak se řeší nebezpečná místa českých silnic?

Blíží se doba dovolených, výletů a cestování vůbec. S největší pravděpodobností ale také dopravních nehod. České silnice bohužel nepatří v evropském měřítku k těm nejbezpečnějším. A koneckonců, byť jediná smrtelná nehoda je více, než je zdrávo a než je nutné.

Automapa Allianz

Společnost Allianz prostřednictvím svého projektu Automapa Allianz dlouhodobě mapuje nehodovost na českých silnicích a statisticky monitoruje a vyhodnocuje ty nejbezpečnější místa. Dle jejích údajů jsou zdaleka nejrizikovější silnice I. třídy. Za loňský rok si nehody na nich vyžádaly 214 mrtvých. Ze silnic prvních tříd se také rekrutuje desítka těch nejnebezpečnějších. V roce 2018 se na nich stalo celkem 27 registrovaných nehod, při nichž bylo zraněno 65 účastníků silničního provozu.

Smutné prvenství českých silnic

Z pohledu do těchto statistik je na první pohled zřejmé, že na Moravě je na silnicích o něco málo bezpečněji než v Čechách. V žebříčku nejrizikovějších úseků jsou hned tři ze středočeského kraje, stejný počet má i kraj jihočeský.

Jak to vyřešit?

Smutným faktem zůstává, že k žádné z těchto nehod nemuselo nutně dojít. Na vině bývá především vysoká rychlost, nevěnování se řízení, nebezpečné předjíždění, ve spoustě případů hraje svou roli i alkohol. Na druhou stranu jsou některé úseky často nepřehledné a pro řidiče matoucí. To se dá poměrně rychle a bez velkých nákladů napravit – přidání svodidel, úprava či přemístění dopravního značení může zachránit nespočet životů.

S pomocí Evropské unie

Česká republika se nejen proto zapojila do projektu Evropské unie „Plán silniční bezpečnosti EU na budoucích deset let“. Program, který by měl finišovat v roce 2020, si klade za úkol určit a implementovat opatření, která povedou ke snížení počtu smrtelných nehod na evropských silnicích na polovinu.  Tedy i na těch našich. Doufejme, že se to podaří.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz