Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak postupovat při dopravní nehodě
19.04.2019

Jak postupovat při dopravní nehodě

Dopravní nehoda je dle vyhlášky Ministerstva dopravy definována jako událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.

Nic, o co bychom stáli a chtěli zažít. Nikdy však nevíme, co nás na cestách potká, a proto je dobré vědět, jak se při nehodě chovat a jaké jsou naše povinnosti.

Nad 100 000 Kč policie

Pokud nejde o banální škrábanec při parkování, neuděláte chybu, přivoláte-li k nehodě policii. Přítomnost policie se stává nezbytnou, jestliže při nehodě dojde k úmrtí, újmě na majetku třetí osoby, poškození či zničení pozemní komunikace (nebo jejího příslušenství) a pokud existuje podezření, že byla nehodou způsobena škoda vyšší než sto tisíc korun. A mimoto také v případě, že nejste po nehodě svépomocí schopni obnovit provoz na pozemní komunikaci.

Domluva a pojišťovna

V případě, že se jedná o méně závažnou nehodu, je možné situaci vyřešit vzájemnou domluvou, pravděpodobně za asistence pojišťovny. Pro tento případ je třeba sebou vozit formulář k zápisu o dopravní nehodě. Neexistuje předepsaný vzor tohoto dokumentu, obecně se doporučuje tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě – známý také jako euroformulář.

Povinností účastníka nehody

V každém případě je vám coby účastníkům dopravní nehody zakázáno do ukončení vyšetřování požívat alkoholické nápoje a naopak se aktivně snažit zabránit dalším škodám, spolupracovat se složkami integrovaného záchranného systému při zajišťování místa nehody, v případě zranění přivolat poskytovatele zdravotnické záchranné služby a dle svých možností poskytnout první pomoc.

Pokud máte větší štěstí a k nehodě teprve přijíždíte, jste nově také povinni s dalšími účastníky vytvořit takzvanou záchranářskou uličku a umožnit tak hladký průjezd k místu nehody pro zdravotníky, policii a hasiče.

Zkrátka, jak se říká, štěstí přeje připraveným a nám nezbývá než vám popřát, abyste tyto vědomosti ovládali pouze teoreticky a nemuseli je použít v praxi. Štastnou cestu!

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz