Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak fungují uzavírky silnic?
25.06.2018

Jak fungují uzavírky silnic?

Uzavírky silnic jsou na denním pořádku nejen v téměř každém větším i menším městě, ale i na silnicích prvních či druhých tříd. Řidičům působí značné komplikace, ale jsou nevyhnutelné. Ať se jedná o dlouho plánované opravy či modernizaci nebo náhlou uzavírku z důvodu havárie inženýrských sítí, uzavírka silnice je vždy pro jejich dobro. Kdo ale rozhoduje o tom, kdy a kde se jaká ulice uzavře a kudy povede objízdná trasa?

Zákon o silničním provozu nepřímo definuje dva typy uzavírek, a to uzavírku částečnou a uzavírku úplnou. O uzavírce a objížďce rozhoduje v obou případech vždy příslušný silniční správní úřad, a to na základě žádosti toho, v jehož zájmu má k uzavírce dojít. Žadatelem o uzavírku může být jakákoliv právnická či fyzická osoba.

Nejfrekventovanějším důvodem pro uzavírku silnice je údržba či oprava komunikace, kdy nejčastějšími žadateli o uzavírku jsou tak stavební firmy. Firmy musí doložit mimo mnoha podkladů například i přesné určení místa uzavírky, dobu jejího trvání, jméno a spojení na odpovědného pracovníka či návrh trasy objížďky včetně grafické předlohy. Tato grafická předloha často obsahuje již i dopravní značení jak objízdné trasy, tak vlastního úseku uzavírané komunikace.

Protože i dopravní značky a jejich instalace podléhají příslušným právním předpisům, musí je instalovat vždy k tomu oprávněná osoba, svévolně postavit kamkoliv na pozemní komunikaci dopravní značku není možné. Projednání návrhu na umístění dopravního značení je pak otázkou nejen pro příslušný silniční správní úřad, ale také pro příslušnou složku Policie ČR, která je zodpovědná za bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Zajímavostí může být, že samotná délka uzavírky ani objížďky není nijak limitována. Zákon o pozemních komunikacích pouze ukládá silničnímu správnímu úřadu povinnost omezit uzavírku na co nejkratší dobu a povinnost řádně technicky zabezpečit objízdnou trasu.

Jak je patrné, získat povolení k celkové či částečné uzavírce silnice není nic snadného, a je to tak dobře. Budiž nám alespoň trochu zadostiučiněním, že uzavírky silnic jsou bezesporu nutné k jejich opravám, a že existují orgány, které mají ze zákona povinnost je omezit na co nejkratší dobu.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz