Jak funguje úsekové měření
Měření a kontrola dodržování maximální povolené rychlosti je ze strany řidičů většinou vnímána jako dosti nepopulární koníček naší policie. Někteří v tom vidí zbytečné plýtvání časem a kapacitami, jiní prach sprostý bezpracný zdroj příjmů z pokut neukázněných šoférů. Ať tak či tak, faktem zůstává, že nedodržování rychlosti je jeden z nejčastějších přestupků a navíc také jedna z nejčastějších příčin mnohdy tragických dopravních nehod. Namátkové měření rychlosti a případný postih tento problém bohužel nevyřeší, má ale bezesporu svůj význam. Ale jak vlastně takové úsekové měření, jehož systém byl vyvinut za účasti Policie České republiky, funguje?
Dvě kamery a vzoreček
Úsekové měření je jednou z metod, která se používá ke zjištění rychlosti vozidla. Nejedná se o klasické a zřejmě nejznámější radarové měření, ale o výpočet rychlosti na základě časů průjezdů dvou bodů, kterými je ohraničen měřený úsek - ten může mít několik metrů až několik kilometrů. Místo, kde začíná úsekové měření je na silnici označeno vodorovnou čarou a někde poblíž této čáry lze najít kameru, která snímá projíždějící vozidla. Podobná kamera stojí i na konci měřeného úseku, opět zaznamená a rozpozná projíždějící vozidlo, porovná čas průjezdu s časem vjezdu do měřeného úseku a vcelku jednoduchým výpočtem určí rychlost. V případě odchylky od té maximální povolené si hned hříšníka, respektive jeho automobil, potažmo státní poznávací značku vyfotí. Další průběh už mnozí z nás znají – doporučený dopis, oznámení o porušení dopravních předpisů a výzva k úhradě vyměřené pokuty.
Pro i proti
Z popisu měření vyplývá několik věcí. V prvé řadě, úsekové měření rychlosti pracuje s rychlostí průměrnou, nikoli okamžitou. To může být pro řidiče výhodné. I přesto, že jede rychleji než má, existuje pro něj šance, že se po zpomalení stále vejde do průměrné hodnoty, která je pod stanoveným maximem. Výhodu také mají motorkáři (motorky jak známo nemají přední SPZ), nebo vozidla, jejichž poznávací značku cloní například jiné auto. V takovém případě je dokazování totožnosti ze strany příslušných orgánů poměrně obtížné. A takto tedy funguje (a pravda, někdy nefunguje) úsekové měření rychlosti.
Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com