Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak dlouho se ještě bude opravovat D1?
25.06.2018

Jak dlouho se ještě bude opravovat D1?

Dálnice D1, spojující Prahu, Brno a Ostravu je nejdelší, nejvytíženější a současně i nejstarší českou dálniční komunikací, kdy první známky její stavby se datují již do roku 1967. Pro mnoho řidičů je jízda po D1 utrpením, nejen kvůli úsekům se špatnou kvalitou povrchu vozovky, ale i kvůli častým uzavírkám a nehodám. Dočkáme se někdy takového stavu D1, který řidičům umožní bezproblémový průjezd?

Odpověď předestřeme hned v úvodu – naše generace se toho pravděpodobně nedočká. Vzhledem k jejímu stáří, délce a vytíženosti, kdy například u Prahy po ní projede až 100 tisíc vozidel denně, dochází k zhoršování stavu této komunikace v podstatě neustále a opravy jsou tak na denním pořádku. Dle Ředitelství silnic a dálnic ČR, které má opravy, ale i modernizaci D1 na starosti, existuje přinejmenším deset oblastí, které je v souvislosti s opravami a modernizací D1 potřeba řešit a každá z nich způsobuje řidičům komplikace.

Po více jak čtyřicetiletém provozu je technický stav komunikace zastaralý, při opravách je možné vést dopravu maximálně třemi pruhy, což vyvolává dopravní omezení a kolony, velmi špatný je technický stav mostů, nevyhovující je stav odbočovacích pruhů, připojovacích pruhů, ale i záchytných zařízení, chybějí telekomunikační sítě a optické kabely, některá místa mají velmi úzké krajnice, zastaralý je systémodvodnění dálnice atd.

Pokud bychom žili v Číně, kde dokáží za jednu noc vybudovat kompletní vlakové nádraží, existovala by šance, že například do deseti let budou opravy i modernizace D1 dokončeny. V České republice se takovýchto výkonů samozřejmě nedočkáme, zde se opravy a modernizace D1 rozdělují do jednotlivých úseků, kdy v tuto chvíli jich Ředitelství silnic a dálnic ČR navrhuje, pouze ve 160 km úseku mezi Mirošovicemi a Kývalkou, 21.

Uvážíme-li, že opravy jednotlivých úseků zaberou měsíce až roky, a že v jednu chvíli se pracuje pouze na několika z nich, je záležitost oprav a modernizace pouze tohoto úseku D1 otázkou 10-15 let. Do té doby samozřejmě vyvstanou další požadavky na opravy a modernizaci jiných úseků D1 a vše se bude opakovat stále dokola a dokola.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz