Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Historie dopravních značek
27.04.2020

Historie dopravních značek

Historie dopravních značek je bohatá a zajímavá – zajímavější, než by si kdo myslel. Dopravní značky, potažmo dopravní značení obecně není vůbec výdobytkem moderní společnosti. Těžko dnes budeme pátrat, kdy si lidé začali značit nejlepší, nebo naopak nebezpečné cesty a kdy začali používat první primitivní ukazatele směru. Jisté je, že první dochované zmínky, památky a nálezy s touto tématikou lze vystopovat a vysledovat až do raného středověku. Tenkrát pochopitelně nešlo o žádné mezinárodně uznávané a systematické značení a jejich respektování žádná pořádková služba nehlídala. Nicméně, někdy a nějak se vždycky začít musí…

Jak to bylo u nás

Co se týče českých zemí, první vážné pokusy o sjednocení a standardizaci dopravního značení se datují na přelom devatenáctého a dvacátého století. Souvisí to s nastupující politikou globalizace, kdy se i (toho času) Rakousko-Uhersko aktivně zapojovalo do evropského dění a muselo na svém území aplikovat požadavky a nařízení mezinárodních smluv. Nutno podotknout, že lví podíl na zlepšení situace měl Autoklub Československé republiky, který z pověření Ministerstva dopravy začal roku 1928 dohlížet nad rozmisťováním dopravních značek a sám se na této akci aktivně podílel.

Dalším zlomovým rokem byl rok 1935, kdy došlo k zanesení prvních dopravních značek do platných zákonů. Jako první přišly na řadu značky výstražné a o tři roky později už bylo spektrum dopravních značek víceméně kompletní. 

Čekají nás další změny?

V roce 1939 zasáhla do života lidí válka, v historii dopravních značek to ale znamená rok, kdy víceméně dostaly svou nynější podobu – co do velikosti, tvaru, nebo barevného provedení.

Od té doby se už žádná velká značková revoluce nekonala. Čas od času nějaká nová přibude, nebo se naopak zruší ta, která nemá dalšího významu. Významnějším milníkem by pak mohlo být ještě rozdělení Československa, neboť každá země se více či méně vydala vlastní cestou, a to i v oblasti dopravního značení. Uvidíme tedy, co nám přinesou další roky. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz