Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Elektronická dálniční známka v roce 2021 - důležité informace
22.12.2020

Elektronická dálniční známka v roce 2021 - důležité informace

Ať už bude rok 2021 pro řidiče jakýkoliv, už teď si připíše jedno velké plus. Dálniční známky budou konečně řízeny a prodávány v elektronické podobě – tedy podobě jednodušší, rychlejší, přívětivější a spravedlivější. Tedy aspoň doufejme a věřme, že poněkud rozpačité spuštění jeho e-shopu nebude pro tento projekt příznačné i do budoucna. Na co se tedy můžeme těšit a jak bude tento systém fungovat?

Kdo nemusí za dálnice platit?

Ještě než se k nákupu odhodláte, zjistěte si, zda náhodou nepatříte k výjimkám, na které se zpoplatnění dálnic nevztahuje. Nově jsou to totiž krom držitelů průkazů ZTP i elektromobily a obecně hybridní vozidla, která nemají hodnotu emisí CO2 vyšší než 50 g/km. Majitele automobilů s pohonem na biopalivo nebo zemní plyn čeká alespoň sleva z celkové částky. A naopak, řidičům, kteří mají povinnost známku mít a vjedou na dálnici bez ní, hrozí i nadále až desetitisícové pokuty. Take ale nesmíme zapomínat na to, že ne všichni řidiči využívají dálnice. Pokud tedy nepotkávate na silnicicíh příslušné dopravní značení (znak IZ 1a - dálnice), pak se pokuty bát nemusíte.

Rychleji a možná i levněji

Těm ostatním budiž útěchou nový způsob nakupování známek. V plánu je prodej jak v kamenných prodejnách a v automatech, ale s hlavním podílem prodeje se počítá u nákupu přes internet a to na stránce: edalnice.cz . Tam stačí vybrat délku platnosti s příslušnou cenou (pro auto do 3,5 tun je to 1500 Kč/ rok, 440 Kč/měsíc nebo 310 Kč/10 dní – jak vidíte, žádná úspora zatím z toho systému na ceně známky patrná není) a zadat SPZ. Po zaplacení, lépe řečeno po obdržení potvrzení o zaplacení můžete prakticky ihned vyrazit na dálnici. Vaše SPZ bude registrovaná v systému, do kterého bude mít pro případnou kontrolu přístup Police ČR i její kolegové z celní správy. Nespornou výhodou nového systému je potom to, že platnost nové roční dálniční známky se počítá ode dne aktivace, nikoliv tedy otrocky 12, respektive 13 kalendářních měsíců, lednem počínaje. A ruku na srdce, každého motoristu jistě nejvíc zahřeje představa, že nebude muset každý rok přemýšlet nad tím, jak ze skla dostane starou, nebývale odolnou, nalepenou známku.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz